Slovakya başbakanı öldü mü neden vuruldu? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Slovakya Başbakanı Öldü Mü

Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun silahlı saldırıya maruz kalması, ülkede büyük endişeye yol açtı. Ancak Slovakya Başbakan Yardımcısı ve Çevre Bakanı Tomas Taraba'nın ifadesine göre, Fico'nun hayati tehlikesi bulunmuyor. Taraba, ameliyatın başarılı geçtiğini ve Fico'nun hayatta kalacağını düşündüğünü belirtti.

59 yaşındaki Fico, çarşamba akşamı saldırıya uğradıktan sonra ameliyata alındı. Taraba, kurşunlardan birinin Fico'nun midesinden geçtiğini, diğerinin ise bir eklemine isabet ettiğini ifade etti.

Savunma Bakanı Robert Kalinak, Fico'nun ciddi bir travma geçirdiğini açıkladı. İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok ise önceki bir açıklamasında, Fico'nun hayati tehlikesi olduğunu ve ameliyatta olduğunu belirtmişti.

Estok, Nisan ayındaki seçimlerin ardından Fico'nun müttefiki Peter Pellegrini'nin zaferine işaret ederek, bu suikast girişiminin siyasi amaçlı olduğunu ve saldırganın kararının cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra alındığını belirtti.

Slovakya Başbakanı Neden Vuruldu

Silahlı saldırgan, 59 yaşındaki Fico'ya beş el ateş etti, ancak kurşunlardan sadece ikisi isabet sağladı. İlk başta, başbakanın durumu kritik olarak açıklandı.

Slovakya Başbakan Yardımcısı Tomas Taraba, BBC'ye verdiği röportajda, "Bildiğim kadarıyla ameliyat iyi geçti ve sanırım hayatı kurtuldu. Şu anda hayati tehlikesi olan bir durumda değil" dedi.

Son güncellemelere göre, Fico başarılı bir ameliyatın ardından "konuşabilecek duruma" gelmiş durumda. Taraba, isabet eden kurşunlardan birinin Fico'nun karın bölgesine, diğerinin ise eklemlerinden birine isabet ettiğini açıkladı.

Slovak polisi, saldırganın cinayete teşebbüs suçlamasıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı. Slovak medyası, saldırının 71 yaşındaki bir adam tarafından gerçekleştirildiğini belirtirken, saldırganın ülkenin batısında bulunan Levice kentinde yaşadığı ifade edildi. Saldırganın, sol görüşlü kişilerin sıkça bir araya geldiği DUHA Edebiyat Kulübü'ne sıklıkla gittiği belirtildi.

Editör: Deniz İnal