EURO 2024 için Almanya'da olan ve Gürcistan için Gürcistan televizyonlarında turnuvayı değerlendiren Trabzonspor'un eski golcüsü ve teknik direktörü Şota Arveladze, Türkiye ile Gürcistan maçı öncesinde açıklamalarda bulundu. Trabzonspor'da ilk olarak 1993 - 194 yılları arasında oynayan Şota Arveladze, Trabzonspor forması ile gösterdiği performans sonrasında dünyanın sayılı golcülerinden bir tanesi olurken Ajax, Rangers, AZ Alkmaar ve Levante formaları giymişti.

Türkiye'de Kayserispor, Kasımpaşa, Trabzonspor ve Fatih Karagümrük, İngiltere'de de Hull City'de teknik direktörlük yapan Şota Arveladze, Türkiye ile Gürcistan maçı öncesinde TRT Spor'a özel röportaj verdi. Şota ''Uzun zamandan sonra ilk defa bu kadar büyük bir turnuvaya katılıyoruz. 30 bin bilet satıldı şu ana kadar toplam maçlar için.  Bizim için az bir rakam değil. Gürcistan'dan buraya gelmeden önce herkes bir bilet bakıyordu. İlk maç tarihi bir maç olacak.  Benim için özel ve güzel bir maç olacak. Gürcistan'da hazırlık maçı oynamak istediler ama oynatmadık üzerlerinde bir baskı olmaması için. Bir stres ve baskı olmamasını istiyoruz, inşallah herkes bizi güzel bir futbol oynayan takım olarak hatırlayacak. Bu ilk olacak ama tekrar katılmak istiyoruz.'' dedi.

Gürcü eski futbolcu olan ve Türkiye'de kariyeri şekillenen Şota Arveladze maç ile ilgili yaptığı açıklamada ''İyi liglerde oynayan bir ekip var. Büyük liglerde oynamayan ekibimiz vardı ama şu an en az 3-4 kişi Seria A'da oynuyor. İngiltere, İspanya, Fransa'da oynayanlar var. Shaktar Donetsk'te oynayanlar var. Kalecimiz yıldız bir kaleci, iyi tutan. İyi çalım atan Kvara gibi bir isme sahibiz. Kvaratskhelia çok özel bir oyuncu, tek başına maçın kaderini değiştirebilir. Türkiye Milli Takım kadrosu kalitesi her turnuvayı kazanan bir ekip olabilir. Özel bir gün oluyor bazen ama takım kalitesini tartışamayız. Bu heyecan hava konusunda eğer havasını bulan bir ekip olursa biz durduramayız ama tersi olursa bizim için avantaj olabilir.'' açıklamalarını yaptı.

Editör: Samet Karadağ