Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, başkent Zagreb'de devam eden organizasyonun 125 kilo çeyrek finalinde Azerbaycanlı Giorgi Meshvildishvili'yi 3-1 yenen Taha Akgül, İtalya adına güreşen Küba asıllı Abraham Conyedo Ruano'yu 4-0 yenerek adını finale yazdırdı.

Finalde Gürcistan'dan Geno Petriashvili ile karşılaşan Taha Akgül, rakibini yenerek altın madalyanın sahibi oldu ve kariyerinin 10. Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Taha Akgül: Benim için çok kritik bir eşikti

Hırvatistan'da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda serbest stil 125 kiloda kariyerinin 10. altın madalyasını kazanan Taha Akgül ile serbest stil 92 kiloda 2. kez altın madalyanın sahibi olan Feyzullah Aktürk, Avrupa şampiyonu oldukları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen milli güreşçi Taha Akgül, madalyayı Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere armağan ettiğini belirtti.

10. kez Avrupa şampiyonu olduğunu anımsatan Taha, "Benim için çok kritik bir eşikti. 9. şampiyonluktan sonra 10. şampiyonluk farklı bir deneyim oldu. Ezeli rakibimle karşılaştım. O açıdan çok önemliydi. Zor maçlardı, çok önemli şampiyonları yenerek Avrupa şampiyon oldum. Çok mutluyum." dedi.

Güreşte ağır sıkletin zirve demek olduğuna dikkati çeken Taha, şunları kaydetti:

"Çift haneli rakamlara çıkmak hedefimdi. İstiklal Marşı'mızı yeniden okuttuğum için gururluyum. Manevi hazzı için yapıyorum. Yoksa çok stresli. 3 zorlu rakibi yenerek finale kalıyoruz. Ön eleme müsabakalarında çok özveri gösteriyoruz. Finalde son pozisyonda ayağımı ciddi incittim. Şu an ciddi sakatlık yaşıyor olabilirim. Ayağımızı verdik ama madalyayı vermedik. Bunu başardığım için çok mutluyum. Bu madalya deprem bölgelerinde özellikle Hatay ve Kahramanmaraş'ta hayatını kaybeden insanlara armağan ediyorum. Onların yalnız değil. Her zaman onların yanındayız. Emeği geçen herkese, federasyonumuza, ASKİ Spor'a tüm takım arkadaşlarıma teşekür ediyorum. AA