Okullarda öğrencilerin akademik ve davranışsal başarılarını takdir etmek amacıyla verilen takdir ve teşekkür belgeleri, karnelerin alınmasına kısa bir süre kala veliler ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. Peki, Takdir Teşekkür almak için ortalama kaç olmalı? 2023 2024 İşte detaylar...

Takdir Teşekkür almak için ortalama kaç olmalı? 2023 2024

2023-2024 eğitim yılı için Takdir ve Teşekkür belgeleri için gereken ortalamalar şu şekildedir:

Takdir Belgesi:

  • İlkokul, Ortaokul ve Lise: 85,00 ve üzeri olan öğrenciler Takdir Belgesi almaya hak kazanır.

Teşekkür Belgesi:

  • İlkokul, Ortaokul ve Lise: 70,00 - 84,99  puan aralığında olan öğrenciler Teşekkür Belgesi almaya hak kazanır.

Unutmayın, bu ortalamalar sadece dönem sonu başarı puanları için geçerlidir. Yıl sonu başarı puanı hesaplanırken derslerin kredi değerleri de göz önünde bulundurulur. Bu nedenle, yıl sonu ortalaması dönem sonu ortalamasından farklı olabilir.

Öğrencilerin takdir veya teşekkür belgesi almaya hak kazanabilmesi için ayrıca davranış puanı da önem taşır. Tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 85,00 ve üzeri olan öğrencilerin davranış puanı da 100 olmalıdır. Tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70,00 ile 84,99 arasında olan öğrencilerin davranış puanı da 90 ve üzeri olmalıdır.

Öğrencilerin davranış puanları, okuldaki davranışlarına, okul kurallarına uymalarına, öğretmenlerine ve arkadaşlarına karşı saygılı olmalarına göre belirlenir. Davranış puanı 90 ve üzeri olan öğrenciler, takdir veya teşekkür belgesi almaya hak kazansa bile, davranış puanı 90'ın altında olan öğrenciler belge alamazlar.

Takdir ve teşekkür belgesi almak için gerekli olan ortalamalar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl değişiklik gösterebilir.

Takdir ve Teşekkür Belgesi Hesaplama

Takdir ve Teşekkür belgesi alıp almadığınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Derslerinizi ve aldığınız notları bir listeye yazın.
  2. Her dersin kredi değerini de listeye ekleyin.
  3. Her ders için notunuzu kredi değeriyle çarpın.
  4. Çarpımların toplamını, aldığınız toplam kredi değerine bölün.
  5. **Elde ettiğiniz sonuç, dönem sonu başarı puanınızdır.

Daha Kolay Hesaplama:

Milli Eğitim Bakanlığı'nın "https://takdir-tesekkur.hesaplama.net/" adresindeki online hesaplama aracını kullanarak da ortalama puanınızı hesaplayabilir ve hangi belgeyi alacağınızı öğrenebilirsiniz.

1 zayıfla takdir ya da teşekkür belgesi alınır mı?

1 zayıfınızın olması durmunda belge alamazsınız. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre, Takdir ve Teşekkür belgesi alabilmek için tüm derslerden başarılı olmak ve ortalama puanın en az 70 olması gerekmektedir. 1, başarısız sayılan bir not olduğu için bu şartları sağlamanız imkansızdır. Ortalama puanınız 70 ve üzeri olsa bile tek bir dersten 1 almanız Takdir ve Teşekkür belgesi almanıza engel olur.

Editör: Deniz İnal