Ordu'da il genelinde toplu taşıma ücretlerine yapılan zammın ardından taksi ücretlerine de zam geldi. Şehir merkezinde in-bin taksi ücreti 67.5 liradan 81 liraya yükseldi.

Ancak taksi durakları ve şoförler bu zammın yeterli olmadığını savunuyor. Altınordu'da taksi durağı işleten Melih Acar, zammın piyasa koşullarını yansıtmadığını ve giderlerini karşılamadığını dile getirdi.

Acar, "Bize piyasaya göre az bir artış yapıldı. Kilometrede 1 lira 80 kuruştan 3 lira 60 kuruş oldu yani yüzde 20'lik zam yapılmış oldu. Taksimetre ayarlarına ödediğimiz ücret yüzde 37 arttı. Geçen sene Mart ayında taksi ücretlerine zam yapılmıştı. Mazot geçen sene 20 lira civarındaydı şimdi ise 42.5 oldu. Giderlerimiz yüzde 110-120 arasında artış yaşandı." dedi.

taksi-2

"Beklenti en az 100 lira olmasıydı"

Melih Acar, taksi ücretlerinin en az 100-120 TL arasında olması gerektiğini savundu. Acar, "Zamlar ileriye dönük değil. Bize senede bir yapılıyor. Biz lokanta gibi değiliz ki lokantacı ete zam geldiğinde fiyatlarına zam yapabiliyor. Zamlar önceden ileriye dönük veriliyordu ileriye dönük verildiği için zamanla eriyordu zaten. Şimdi istediğimiz zaten verilmedi." diye konuştu.

Acar, maliyet muhasebesi yapılırsa uygun zam yapılacağına inandığını da sözlerine ekledi. Acar, "Bugün sadece taksi sigortası 14 bin 500 lira, kasko 37 bin lira, bir çalışanın gideri 23 bin lira. Ayrıca araçlar ayda bir bakıma gidiyor, arıza, eleman giderleri de var." dedi.

Melih Acar, sağlık sorunları nedeniyle personel çalıştırmak zorunda kaldığını ve şu anki koşullarda sadece mazot ve personel giderini karşılayabildiklerini, cebine para koyamadıklarını da ifade etti.

ÖZEL HABER/ATAKAN ÖZTÜRK

Ordu'da Dolmuş Ücreti Türkiye'nin En Pahalısı Oldu! Ordu'da Dolmuş Ücreti Türkiye'nin En Pahalısı Oldu!

Editör: Atakan Öztürk