Muş ilinde yaşayan 17 yaşındaki genç Habil Bardakçı, bir gün hayvanları otlatırken tarlada ilginç bir taş buldu. Taştan yayılan gizemli bir koku, Bardakçı'nın baş ağrısına neden oldu ve bu olay, genç adamı merak içinde bıraktı. Bardakçı'nın meteor olduğunu düşündüğü taşı satışa çıkartarak, ilgi çekici bir teklif sundu: Tam 5 milyon TL Sizde bulursanız zengin olabilirsiniz...

Tarla'da buldu tam 5 milyon ediyor! Sizde bulursanız zengin olabilirsiniz

Muş'un Cevizlidere köyünde yaşayan 17 yaşındaki Habil Bardakçı, hayvanlarını otlatırken keşfettiği bir taşın ona servet getirebileceğine inanıyor. Bardakçı, bu taşın Diyarbakır'a düşen bir gök taşının bir parçası olabileceğini iddia ederek, yetkililere taşın incelenmesi için başvuruda bulundu.

Kokudan Başı Ağrıdı

Bardakçı'nın bu olağanüstü keşfi, hayvanlarını Şenyayla bölgesinde otlatırken gerçekleşti. Bu taşın diğerlerinden farklı yapısı ve rengi vardı ve Bardakçı, bu taşı bulduktan sonra kısa süreli bir baş ağrısı yaşadı. Taşın bir meteorit olabileceği düşüncesi Bardakçı'nın aklını kurcaladı ve hemen bulduğu taşı ailesine gösterdi. Ailesi, yıllardır bu bölgede hayvancılık yapmalarına rağmen böyle bir taşı daha önce hiç görmemişlerdi ve bu nedenle taşı internet üzerinde araştırmaya başladılar.

5 Milyon TL'ye satışa sundu

Baba Şemseddin Bardakçı, taşın internet üzerindeki görsellerle uyumlu olduğunu düşünerek, bu benzersiz buluşlarını 5 milyon TL karşılığında satışa çıkardı. Ancak taşın yetkililerce incelenmesi gerektiğini ve gerçekten bir gök taşı olup olmadığını belirlemek için bilimsel bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Habil Bardakçı, taşı bulduğunda yaşadığı deneyimi anlatırken, "Muş’un Cevizlidere köyünde ikamet ediyorum. Koyun ve keçilerimi otlatırken karşıma değişik bir taş çıktı. Taşı elime aldığımda yeşilimsi bir renk vardı ve yanık kokusu geliyordu. Taşı kırdım ve yayılan koku beni etkiledi. Kısa süreliğine baş ağrısı geçirdim. Akşam hayvanlarımı eve götürünce taşı elbisemin içine koydum ve yanımda götürdüm. Taşı aileme gösterdim, onlar da hayretle karşıladı. Köyde ilk defa böyle bir taşa denk geldiklerini söylediler. Taşı internetten araştırdık ve gerçekten de gök taşına benziyordu" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Meteor olduğunu iddia ediyor

Bardakçı, taşın meteor olduğunu iddia ederek, satışa koydu. Taşın ağırlığının 100 kilogram olduğunu söyleyen Bardakçı, "Taşın üzerinde çarpma izleri var. Ayrıca taş çok ağır ve manyetik bir özelliği var. Bu özellikleri meteora benzetiyor. Taşı 5 milyon TL'ye satışa çıkardım. Bu taştan çok umutluyum. Bana bir servet kazandıracağına inanıyorum" dedi.

Uzmanlar inceleme yapıyor

Bardakçı'nın iddiası üzerine Muş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. Polat, "Taşın meteor olup olmadığını tespit etmek için inceleme yapacağız. Eğer meteor ise çok önemli bir keşif olacaktır" ifadelerini kullandı.

Gerçekten meteor mu?

Bardakçı'nın bulduğu taşın gerçekten meteor olup olmadığı henüz netlik kazanmadı. Meteoroloji uzmanları, taşın meteor olma ihtimalinin yüksek olduğunu ancak kesin bir şey söyleyebilmeleri için taşın incelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Satışa koyduğu taştan ne kadar kazanacağını merak eden Bardakçı'ya, uzmanlar "Taşın gerçek bir meteor olduğu tespit edilirse, bu fiyat bile düşük kalabilir" diyor.

Uzmanlar gökyüzünde görülen parlak ışığı "meteor" olarak değerlendirdi Uzmanlar gökyüzünde görülen parlak ışığı "meteor" olarak değerlendirdi