Taylor Swift, tam adıyla Taylor Alison Swift 13 Aralık 1989 tarihinde Pensilvanya, Amerika Birleşik Devletleri’nde doğdu. Şarkıcı ve şarkı sözü yazarı kimliği ile öne çıkan Taylor Swift’in oyuncu, yapımcı ve klip yönetmeni ünvanları da bulunmakta.

Babası Scott Swift mali danışman, annesi Andrea ise çocukları doğana kadar yatırım fonu pazarlama yöneticisi, şu an ise ev hanımı. Kendinden küçük bir de erkek kardeşi olan Swift hayatının ilk dönemlerini ailesi ile birlikte Pensilvanya'da geçirdi. En büyük hobisi İngiliz biniciliği olan şarkıcı ses ve oyunculuk dersleri için sık sık Broadway, New York'a gitti. Seçmelerden bir sonuç alamayınca country müziğe yöneldi. Hafta sonlarını yerel festivallerde, kafelerde, fuarlarda, karaoke yarışmalarında, izci toplantılarında ve hastanelerde şarkı söyleyerek geçirdi.

On bir yaşında, birçok denemeden sonra, yerel yetenek yarışmasında LeAnn Rimes'ın "Big Deal" parçasını söyleyerek yarışmayı kazandı ve Charlie Daniels'ın konserinde ön sanatçı olarak çıkma fırsatı buldu. On iki yaşındayken ise gitar çalmayı öğrendi.

14 yaşında ailesiyle birlikte Tennessee, Nashvill’de göl kenarındaki bir eve taşınan Taylor Swift, Hendersonville Lisesi'ne kayıt oldu ve ilk iki seneyi burada okudu. Ama daha sonra turneye başladığı için evde eğitim seçeneği olan özel Hristiyan okulu Aaron Akademisi’ne geçti. 2008 yılında tüm derslerini vererek liseden mezun oldu.

Daha sonra Machine Records ile anlaştı ve Sony/ATV Music yayın evi ile çalışan en genç söz yazarı oldu. 2006 yılında kendi adını taşıyan bir albüm çıkardı. Albümün üçüncü single çalışması "Our Song" ile ABD country listesinde bir numaraya ulaşan en genç şarkıcı oldu. 2008 Grammy Ödülleri'nde "En İyi Yeni Sanatçı" kategorisinde aday gösterildi.

12 Grammy dâhil birçok ödüle sahip olan Swift kariyer basamaklarını hızla tırmanırken birçok albüme ve filme de imza attı. İşte Taylor Swift’in albümleri…

·         Taylor Swift (2006)

·         Fearless (2008)

·         Speak Now (2010)

·         Red (2012)

·         1989 (2014)

·         Reputation (2017)

·         Lover (2019)

·         Folklore (2020)

·         Evermore (2020)

·         Midnights (2022)

Taylor Swift Altın Küre’yi Neden Terk Etti?

Taylor Swift: The Eras Tour ile Altın Küre'ye aday gösterilen Taylor Swift, tören sunucusu Jo Koy'un sevgilisi Travis Kelce hakkında yaptığı şakaya sinirlendi ve töreni terk etti.

Dünyaca Ünlü Metal Grubu Megadeth kimdir? Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor? Dünyaca Ünlü Metal Grubu Megadeth kimdir? Türkiye’ye Ne Zaman Geliyor?

Editör: Merve Tepecik