Türkiye'de lise öğrencilerinin iklim değişikliği konusunda farkındalıklarını artırmak amacıyla düzenlenen İklim Değişikliği Araştırma Projeleri yarışması, TEKNOFEST kapsamında büyük ilgi görüyor.

Yarışmanın amacı, gençlerin iklim değişikliği hakkında bilinçlenmelerini sağlamakla kalmayıp, ülkemizdeki doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması konusunda çalışmalar yapmaya teşvik etmek. Ayrıca, bu önemli konuda toplum bilinci oluşturmak ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine yönelik çözümler üretmek de hedefleniyor.

Yarışma, çevre, ekonomik sektörler, hava ve iklim, su araştırmaları, sürdürülebilirlik ve refah ile toplumsal farkındalık olmak üzere 6 ana ve 22 alt kategoriden oluşuyor. Gençlerden bu alanlarda yaratıcı projeler bekleniyor.

TEKNOFEST, gençleri bu tür projelerle destekleyerek, geleceğin bilim insanları ve çevre aktivistlerinin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Ordu-Giresun Enver Yücel Kampüsü 11. Sınıf öğrencisi Hüseyin Eren Korkmaz ise Teknofest 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Ekonomik Sektörler alanında Türkiye 3. sü oldu.

Editör: Kerim Gültaş