Ülkemizde pek çok yetişkinin yaşadığı ortak problemlerden biri olarak dikkat çeken çapraşık dişler, kişinin sadece görüntüsünde değil, sağlığında da önemli problemlere yol açıyor.
Çapraşık dişlerden kaynaklı ağız kokusu ve plaklar, doğru konumlanmayan dişlerin sebep olduğu konuşma bozuklukları pek çok kişinin özgüvenini düşürdüğü gibi sosyal hayatında da olumsuz etkiler bırakıyor. Çapraşık dişler, ağızda parçalanması gereken besinleri tam olarak işleyemediği için sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını engelleyerek, mide ve bağırsak hastalıklarından obeziteye kadar pek çok soruna yol açabiliyor. Ağız kokusu, plaklar, sindirim problemleri ve tam olarak çiğnenmeyen besinlerin yol açtığı obezite gibi sorunlara rağmen ortodontik tedavide kullanılan diş tellerinin yarattığı görsel bozukluk sebebiyle Türk insanının erişkin ortodonti tedavisine sıcak bakmadığı da biliniyor. Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, “Çapraşık dişler, besinlerin ağızda tam olarak parçalanmasını engeller. Bunun yanında çapraşık dişlere sahip bireylerde plak oluşumu daha fazladır. Dişler arasında biriken plaklar ise kişinin sosyal hayatında büyük bir olumsuzluk olarak baş gösteren ağız kokusuna sebep olabilir” dedi.
Caniklioğlu “Günümüzde klasik ortodontik tedavinin estetik yan etkilerini yaşamadan ortodontik tedavisi görmek mümkün. Dişlerin ön yüzü yerine arka yüzüne takılan braket ve teller, klasik tedavilerle aynı olumlu özelliklere sahip” diye konuştu.
LİNGUAL TEKNİK İLE TANIŞIN, ÖZGÜRCE GÜLÜMSEYİN
1980’li yıllarda Türkiye’de sadece iki üniversite ve diş hekimliği odasına kayıtlı beş ortodontist olduğunu ve Türk insanının bu sebeple ortodontik tedaviyle çok geç tanıştığını söyleyen Cem Caniklioğlu, Avrupa, Uzak Doğu ve Amerika ile karşılaştırıldığında günümüzde çapraşık diş problemi yaşayan erişkin birey sayısının ülkemizde daha fazla olduğuna dikkat çekti. Araştırmalar ise, estetik bir ağız ve güzel bir gülüşe sahip kişilerin sosyal hayatlarında daha mutlu, özgüvenlerininse daha yüksek olduğunu gösteriyor. Caniklioğlu, çapraşık dişlerin neden olduğu olumsuzları “hoş olmayan dış görünüş, ağız kokusu, plaklar, diş eti rahatsızlıkları, obezite ve konuşma bozuklukları” olarak sıraladı.
Geçmişin estetik görüntüyü tamamen bozan ve özellikle yetişkinler tarafından tercih edilmeyen ortodonti yöntemleri, günümüzde yerini yepyeni tekniklere bırakıyor. Dişlerin arka yüzlerine takılan küçük braketler ile uygulanan lingual ortodonti bu yeni tekniklerin başında geliyor. Özel eğitim almış ortodontistler tarafından uygulanan lingual ortodonti, iş adamları, sanatçılar ve modeller gibi dış görünüşün önem taşıdığı iş hayatının profesyonellerinin yanı sıra tüm yetişkinler için özgürce gülümsemek isteyenlerin en çok rağbet gösterdiği tekniklerden biri olarak dikkat çekiyor.