Fındık hasat sezonu başlamadan Giresun kalite için 84.00 TL, Levant kalite için 82.50 TL ve Sivri kalite için 80.00 TL fiyat açıklayan TMO’da depolar boş kaldı.

Serbest piyasada 100 TL olan fındık fiyatı sonrası üretici Toprak Mahsulleri Ofisi’ne fındık götürmezken aldığı randevuları da iptal etti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO’nun açıkladığı fiyatları gözden geçirerek yeniden güncellemesi gerektiğini söyledi.

TMO’da geçen yıldan fındık var

Başkan Karan, “TMO fındık alarak piyasaya düzen vermeye devam edecekse açıkladığı fiyatı yeniden revize etmelidir. Bunu yaparsa elinde geçen yıldan kalan fındık da değerlenir.” Dedi.

Ziraat Odaları olarak zamanında

TMO’yu uyardık

Ziraat Odaları olarak fındık hasadı öncesi TMO’nun 100 TL’nin üstünde bir fiyat açıklaması gerektiğini söylediklerini ifade eden Başkan Karan, “Ama açıklanan fiyatlar 80 TL bandında oldu. Geç kalmadan TMO 110 TL’nin üzerinde bir fiyat açıklamalı.” Diye konuştu.

TMO fiyatı gözden geçirmeli

Başkan Karan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu sezona kadar TMO fiyat güncellemesi yapmadı ama piyasanın durumuna bakınca fiyatın yeniden gözden geçirilmesi şart.” Soner ÖZDEMİR

FINDIK FİYATLARI LİSTESİ 2023: TMO fındık taban fiyatları kaç TL oldu? FINDIK FİYATLARI LİSTESİ 2023: TMO fındık taban fiyatları kaç TL oldu?