Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ordu Ticaret Borsası'na gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı konuşmada, iş dünyasının yaşadığı sorunları bildiğini belirterek, kendisine gelen talepleri hükümete ilettiğini söyledi. 

Ekonomide sıkıntıların olduğunu ancak hedefin tek haneli enflasyona inmek olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, "Tek haneli enflasyona indikten sonra gerek emekliler, gerek çalışan kardeşlerimiz gerek iş dünyası artık önünü görebilir hale gelecek. Yüksek enflasyonda hiçbir şeyin hesabını yapabilmek mümkün değil. En büyük hastalık bu yüksek enflasyon." diye konuştu. 

Hisarcıklıoğlu, hükümetin son dönemde attığı adımları desteklediklerine işaret ederek, "Bir an önce daha önce olduğu gibi 2006, 2007 ve 2008'de olduğu gibi tek haneli enflasyon istiyoruz. Çünkü iş dünyasının finans ve maliyet sorunlarının çözüm yolu tek haneli eflasyondur." şeklinde konuştu. 

Önceden banka müdürlerinin kapıda kuyruk oluşturup kredi kullandırmak istediğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Ama şimdi tam tersine bizler müdürlerin önünde kuyruktayız. Eskiden ise onlar gelirdi." dedi. 

Türkiye'nin, Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) gri listesinden çıkarılmasını da değerlendiren Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin önemli attığım adımlardan birisi de bu gri listeden çıkmaktı. Allah'a çok şükür bundan da çıktık. Buraya girebilmek çok kolay, çıkabilmek ise çok zordur. Burada ki ülkelerin hepsinin oy birliği ile çıkabiliyorsun ancak. Demek ki biz doğru adımları attık ki gri listeden çıktık. Singapur'da yapılan işin büyüklüğü buradan geliyor." açıklamasında bulundu. 

Ordu-Giresun Havalimanı'nın önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, "Bu havalimanının yapılmasında az da olsa benim katkım da vardır. Biraz sıkıntılar çektik ama Allah'a çok şükür Ordu ve Giresun illeri ortak havalimanına kavuştu." diye konuştu. 

Editör: Soner Özdemir