Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret suçu bir yasa maddesiyle korunmuştur ve bir ile üç yıla kadar hapis cezası vardır diyen Torun, “Bu anlamda hem sosyal medya aracılığıyla hem de alenen hakarette bulunan kişilerle ilgili bu işlemin yapılması gerekir.” Diye konuştu.

Şuana kadar soruşturma açılmadı

Torun, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İşlemin de resen yapılması gerekir. Cumhuriyet savcılarının bu anlamda harekete geçmesi gerekir. Ancak şuana kadar sosyal medyada Atatürk’e yapılan hakarete ilişkin bir soruşturma açılmadı ama açılacağı umuduyla beklemekteyiz.”

Adalete güven sarsılır

Feyza Altun’un şeriat ile ilgili söylemlerini de hukuk çerçevesinde değerlendiren Başkan Torun, “Feyza Altun meselesine geldiğimizde ise belki kelime olarak talihsiz bir açıklama olabilir ancak Feyza Altun’un bu açıklamasının karşılığı olan ceza maddesi, Feyza Altun’un bir avukat olması, istenildiği zaman ulaşılabilir olması ve istenildiği zaman ifadeye gidebilecek olmasını sebebiyle bu değildi. Bunu bildikleri halde sadece hem sosyal medyanın yönlendirmesiyle, belki de topluma farklı bir imaj vermek amacıyla kelepçelenerek gözaltına alındı. Daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu yapılan İstanbul adliyesi koridorlarında şeriat isteyen bir gruba yapılmadı. Tabi bütün olanlar bazı algının korunduğunu bazılarının da tam tersine korunmadığı anlamını çıkarıyor. Bu da vatandaşın adalete olan güvenini zedeliyor. Ona göre adalet, buna göre adalet olmaz.” Şeklinde konuştu. Soner ÖZDEMİR

Ordu Barosu’ndan lösemili çocuklar için çağrı! Ordu Barosu’ndan lösemili çocuklar için çağrı!

Editör: Soner Özdemir