Fındık hasadı yaklaşıyor ve fındık taban fiyatının açıklanmasına sayılı günler kaldı diyen Torun, “Ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden birini oluşturan fındık uzun yıllardır değerini bulmuyor. Fındık üreticileri üretimden çekiliyor, fındık ile geçimini sağlayan iller yoğun göç veriyor. Fındık 4 milyar dolar değerindeki ihracat potansiyeli ile 8 milyon insanımızın geçimini doğrudan etkiliyor. Böylesine devasa bir sektöre ihanet ediliyor, alan bazlı desteklere 10 yıldır artırılmıyor, üreticinin sorunlarına duyarsız kalınıyor. Üreticilerimizin ve ülkemizin yüzünü güldürecek tek çare var o da fındık taban fiyatını ekonomik gerçekliğe uygun bir seviyede belirlemek.” Diye konuştu.

Gübre Fiyatı Yüzde 1000 Arttı

Torun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu alanda en temel veri enflasyon oranı. Fındık üretiminin en önemli girdi maliyetlerini oluşturan gübre ve mazotta son 5 yıl içerisinde yüzde 1000’e varan artışlar gerçekleştiği halde fındık fiyatları enflasyonun çok altında kalan oranlarla artırılıyor.”

Geçmiş yıllardaki deneyimlerimize dayanarak iktidarın gerçekçi bir fiyat belirlemeyeceğini bildiklerini ifade eden Torun, son olarak şunları söyledi: “Tekrar uyarıyoruz 150 liradan aşağı bir rakamı kesinlikle kabul etmiyoruz. Dünyanın en büyük fındık üreticisi olarak fiyatları yükselterek gelirlerimizi artırmamız gerekirken fiyat düşürüp başka ülkeleri fındık pazarına ortak ediyoruz. Yabancı firmalara, yabancı ülkelere hizmet etmeyi bırakın, geçen yıl fındık ihracatından elde ettiğimiz 1.8 Milyar doları, 3.5 milyar doların üzerine çıkartmayı öneriyoruz! Üreticinin çağrısına kulak verin, bu güzel ülkeye bir iyilik edin fındığımızı yok pahasına sattırmayın!” Haber merkezi

Ordu-Ulubey Yolu Çöküyor Ordu-Ulubey Yolu Çöküyor

Editör: Soner Özdemir