CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, 8 Mayıs 2024 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde fındık üreticilerine ödenen desteklerin bu yıl geciktiğini ifade ederek söz konusu desteklerin ödenme tarihine ve fındık desteklerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin sorular yöneltmişti.

Önergenin verilişinin üzerinden 1.5 ay geçtikten sonra önergeye cevap veren Tarım ve Orman Bakanlığı, 2024 yılında fındık üreticilerine ödenen destekleri açıklamıştır. Desteklerin neden geç ödendiğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmayan Bakanlık, fındık üreticilerine verilen desteklerin 10 yıldır neden artırılmadığına ilişkin soruyu da yanıtlamadı.

  Üç Maymunu Oynuyorlar

Bakanlığın verdiği cevaba tepki gösteren CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, “Fındık üreticilerinin yıllık takvimi, devlet desteklerinin ödenme zamanlarına göre şekillenmektedir. Her yıl en geç nisan ayında ödenen alan bazlı destekler bu yıl mayıs ayının sonuna kadar ödenmemiştir. Bakanlık fındık üreticilerini mağduriyete uğratmış olduğu halde hatasını ivedilikle düzeltmek yerine, ödeme yaptıktan sonra cevap vererek üç maymunu oynamaktadır.” Dedi.

Pembe Tablo Çiziyor

Ülkemizde gerçek enflasyon 3 basamaklı rakamlarda seyretmekte diyen Torun, “Fındığın girdi maliyetlerinin tamamına son 10 yılda yüzde 1000’lere ulaşan zamlar gelmiştir ancak Bakanlık 10 yıldır artırılmayan alan bazlı desteklere ilişkin soruları yanıtsız bırakmıştır. 8 milyon insanımıza gelir kapısı olan fındık sektörü bu devlet ciddiyetinden uzak tavır sebebiyle yıllardır mağduriyet yaşamaktadır. Bakanlık fındık sektörünün sorunlarına kulaklarını kapatmış, sektör paydaşlarına arkasını dönmüş, küçük bir ülkenin nüfusuna denk sayıda insanımızı görmezden gelmiştir.” Diye konuştu.

Bakan sahaya insin

Torun, son olarak şu açıklamalara yer verdi: “Sayın Bakan TÜİK’in manipülatif verileri üzerinden tarımda olumlu bir tablo çizmek yerine sahaya inmek zorundadır. Çiftçimizin, üreticimizin halini görmeli, talimat uygulamak yerine sorumluluk almak zorundadır. Gıda ambarı olarak anılan ülkemizi ithalat cennetine çevirmek sadece küresel gıda tekelcilerinin ekmeğine yağ sürmek anlamına gelmektedir. Yurttaşlarımız ise ne ekmeğe ne de yağa para yetiştiremez hale getirilmiştir.” Haber merkezi

Emek Partisi Fındığın Maliyetini Açıklayacak Emek Partisi Fındığın Maliyetini Açıklayacak

Editör: Soner Özdemir