Havaların ısınmasıyla Ordu’nun birçok yerinde kahverengi kokarcalar görülmeye başlandı. Kokarca ile mücadelede geç kalındığını belirten Seyit Torun, “Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 4 gün önce internetten bir yazı yayınlayarak kahverengi kokarca böceğinin özellikleri hakkında bilgi verdi, bu zararlıya karşı nasıl mücadele edileceğini tarif etti. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri fındık üreticilerimizin bu büyük derdinden kimi zaman haberdar oluyor, sonra bir bakıyorsunuz kokarca sorununu unutmuşlar. Daha önce verdiğimiz bir soru önergesinin cevabında kokarca ile mücadeleye 2023 yılının Haziran ayında başlandığını ifade eden Bakanlık, aradan geçen 10 ayda nasıl bir mücadele yürütmüş anlayamadık. Bütün fındık bahçelerini talan eden, Ordu’daki tarım ve hayvancılığı tarumar eden kokarcaların kışlaklardan çıktığını ve kışlak çevrelerinin ilaçlanması gerektiğini söylüyor il müdürlüğü. Günaydın!” diyerek teki gösterdi.

“Kokarca İstilası Çocuk Oyuncağı Değil”

Seyit Torun kahverengi kokarca böceklerinin kış aylarında toplu halde kışlaklarda kaldığını belirterek, “Bu kışlakların tespit edilerek havalar ısınmadan ilaçlanması gerektiğini, tarım uzmanları da bizler de kaç kere yazdık, kaç kere söyledik, artık sayısını dahi hatırlayamıyoruz. Koca bir kış mevsiminde kokarcalar ile birlikte uykuya yatan Tarım ve Orman Bakanlığı kokarcaların bahçelere saldırmaya başlamasının ardından harekete geçti ama iş işten geçti.” dedi. Torun sözlerine, “Bir tanesi 200 yumurta bırakan bu zararlılar toplu halde yok edilmediği için şu anda bahçelerde sinek avlar gibi kokarca avlanmaya çalışılıyor. İstila bir nebze kontrol altına alınabilir umuduyla bekliyoruz ama bu yöntemle kahverengi kokarca varlığının sona erdirilmesi mümkün değil.” diyerek devam etti.

Tarım ve Orman Bakanı’na seslenen Seyit Torun, “Ordu’da yaşanan kokarca istilası çocuk oyuncağı değil! Fındık üreticilerimizin tek başlarına baş edebilecekleri bir sorun kesinlikle değil. Enflasyonun altında ezilmiş olan üreticilerimize ‘şu şu ilaçları alın ve uygulayın’ demek üzerinizdeki sorumluluğa yakışıyor mu? Kokarca mücadelesi için seferberlik ilan etmeniz gerekirken ‘herkes başının çaresine baksın’ diyerek çekilmek bakanlığınızın görevleri ile örtüşüyor mu? Fındık stratejik üründür, hemşehrilerimin en önemli geçim kaynağıdır. Eğer etkili bir plan ve program çerçevesinde, doğrudan bakanlığınızın bütün gücüyle bir mücadele başlatmazsanız, kokarca böcekleri fındığı, Ordu’yu ve Orduluyu bitirecektir.” diye konuştu.

Adıgüzel Bakanlığın Önüne Kahverengi Kokarca Bıraktı Adıgüzel Bakanlığın Önüne Kahverengi Kokarca Bıraktı