Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanür ile altın çıkarma işlemi gerçekleştiren maden ocağı, Ordu Valiliği tarafından mahkeme kararının ardından kapatıldı. Bu gelişme üzerine CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, açıklamalarda bulundu.

Maden ocağının kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada Torun,”10 yılı aşkın süredir Fatsa'da devam eden çevre mücadelesi sonunda meyvelerini verdi. 2013 yılından beri siyanürle altın çıkartan firmanın ruhsat uzatma talebi mahkeme kararıyla reddedildi. Bu süreçte çevre ve yaşam mücadelesine kararlılıkla devam eden bütün Ordu sevdalılarına ve sivil toplum kuruluşlarına minnettarıyız” dedi.

“Zehirledikleri alanın rehabilitasyonunun yapılması gerekiyor”

Maden sahasında kalan atıkların temizlenmesi ve bölgenin rehabilitasyonunun yapılması gerektiğini söyleyen Torun,” 10 yıldır Erzincan, İliç’te yaşanan facianın kıyısında, kıyametin eşiğinde yaşadı Fatsa Halkı. Gelinen aşamada mücadelemiz sona ermiş değil. Maden sahasında bırakılan çöp yığınlarının ve toksik atıkların temizlenmesi, yıllardır zehirledikleri alanın rehabilitasyonunun yapılması gerekiyor. Firmanın taahhütlerini yerine getirmesi, bölgenin yeniden yeşile kavuşması sürecinin takipçisi olmaya devam edeceğiz ” diye konuştu.

Ordu'da Madencilik Tehlikesi Devam Ediyor

Ordu'nun %74'ünün madencilik amacıyla projelendirilmiş olmasının endişe verici olduğunu vurgulayan Torun, Ordu’nun yaşam mücadelesi ne yazık ki sadece Fatsa’daki madenin kapatılmasıyla sonuca ermiş değil. Ordumuzun yüzölçümünün %74’ü madencilik amacıyla projelendirilmiş durumda. Ulubey, Çamaş, Perşembe Soğuksu ve  Kurşunçalı ormanları da Siyanürlü Metalik Madencilik Projelerinin tehdidi altında. Suyumuzu, toprağımızı ve havamızı rant uğruna, kar amacıyla zehirlemek niyetinde olanlara karşı dayanışmamızı büyüteceğiz. Küresel iklim krizinin kapımıza dayandığı bugünlerde insanlığın en büyük sermayesinin temiz ve yaşanılabilir bir çevre olduğu açıktır” dedi.

Madenlere karşı mücadeleye omuz veren herkese teşekkür eden Torun,” Ordu mücadelesine omuz veren bütün hemşerilerime, sivil toplum örgütlerine ve yol arkadaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” ifadelerini kullandı.

Fatsa’da Siyanürlü Bölgede Yürütme Durdurulmalı Fatsa’da Siyanürlü Bölgede Yürütme Durdurulmalı

Editör: Zeynep Telci