Zorunlu trafik sigortası, trafikte meydana gelen kazalarda üçüncü şahıslara verilen zararları karşılayan bir sigorta türüdür. Sigortalı, trafik sigortasına sahip olmadığı takdirde, kazada zarar gören üçüncü şahıslara karşı sorumlu tutulur.

Trafik sigortası yaptırmak isteyenler, sigorta şirketlerinden teklif alır. Ancak, bazı durumlarda sigorta şirketleri, belirli araç sahiplerine sigorta teklifi vermeyebilir. Bu durum, aracın hasar geçmişi, aracın modeli veya aracın kullanıldığı il gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

SEDDK devreye giriyor

Daha önce, teklif alamayan araç sahipleri, sigorta şirketlerinden yeni bir teklif almak için beklemek zorunda kalıyordu. Bu durum, mağduriyetlere yol açıyordu.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bu sorunu çözmek için yeni bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeye göre, belirlenen zaman dilimi içinde sigorta prim teklifi alamayanların azami prim tutarları SEDDK tarafından belirlenecek.

Yeni düzenlemenin detayları

Yapılan düzenlemeye göre, sigorta şirketleri, teklif alamayan araç sahiplerine, SEDDK tarafından belirlenen azami prim tutarını geçmemek kaydıyla, sigorta teklifi sunacak. SEDDK, azami prim tutarlarını, aracın modeli, aracın kullanıldığı il ve aracın hasar geçmişi gibi faktörler dikkate alarak belirleyecek.

SGK, sahte sigortalılığı yok sayıyor! Emekli maaşları kesilebilir SGK, sahte sigortalılığı yok sayıyor! Emekli maaşları kesilebilir

Kaynak: Haber: Atakan Öztürk