Tunceli’de Balık Tüketimi Teşviki

22 Mayıs 2014 Perşembe 15:25
Bu haber 79284 kez okundu

Tunceli’de balık tüketimini teşvik etmek amacıyla bir dizi proje hayata geçiriliyor.Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Sağlığınızı Tüketmeyin Balık Tüketin” sloganıyla öğrencileri balık tüketimine teşvik...

Tunceli’de Balık Tüketimi Teşviki

Tunceli’de balık tüketimini teşvik etmek amacıyla bir dizi proje hayata geçiriliyor.
Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, “Sağlığınızı Tüketmeyin Balık Tüketin” sloganıyla öğrencileri balık tüketimine teşvik etmek amacıyla bir proje hayata geçirdi. Proje kapsamında 14 okulda bin öğrenciye, balık etinin insan sağlığı açısından önemi anlatılarak, öğrenciler balık tüketmeleri konusunda teşvik edildi.
Bilgilendirmenin ardından Merkez Şehit Nurgül Bayram Aladağ İlkokulu’nda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Tunceli İç Su Yetiştiriciler Üreticiler Birliği Başkanlığı tarafından “Balık Etinin İnsan Sağlığı Açısından Önemi” etkinliği düzenlendi. Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya, Tunceli İç Su Yetiştiriciler Üreticiler Birliği Başkanı Cebrail Sonar, kurum amirleri ve vatandaşların da katılımıyla öğrencilere balık ekmek ikram edildi. Burada bir açıklama yapan Vali Yardımcısı Kenan Eskin, proje sayesinde güzel sonuçlar alındığını belirterek, “İlimizde 29 balık işletmesi bulunuyor. Bu sayının artması yönünde teşvik ve bilgilendirmelerimiz devam ediyor. Bakanlığımızın da sektörü 2 milyon 275 bin TL’lik yardımı var. Su havzalarımızın bulunduğu ilimizde balık üretiminin artışını bekliyoruz” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya da amaçlarının balık üretimine karşılık tüketimini de arttırmak olduğunu ifade ederek, “Tunceli’de 2013 yılında 9 bin ton balık üretildi ancak tüketim çok az. Bizler de balık tüketimini arttırmak amacıyla okullarda bilgilendirme eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Öyle umuyoruz ki kısa sürede ilimizdeki balık tüketimi istenen noktaya gelecek” diye konuştu.
Tunceli İç Su Yetiştiriciler Üreticiler Birliği Başkanı Cebrail Sonar ilde balık sektörünün iki yıl öncesine kadar zarar ettiğini kaydetti. Sonar, "Zarar nedeniyle sektördeki üretim de düşmüştü. Ancak bu sene ürettiğimiz balığın yüzde yüzünü istediğimiz fiyattan satabildik. İki sene daha böyle devam ederse ilde bu sektör daha da büyüyecek” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x