Dünya çikolata pazarı her geçen gün büyümesini sürdürüyor. Bu büyümeden en çok kârlı çıkan yabancı firmalar oldu. Sürülebilir çikolata üretiminin ana hammadelerinden biri fındık.

Türkiye, küresel fındık pazarında tahmini rakamlara göre yüzde 70 civarında üretim gerçekleştirise de çikolata pazarında bölgesel üretici konumundaki yerini korudu.

Advance Market Analytics'in son raporuna göre, dünya çikolata sürülebilir çikolata pazarı 2027 yılına kadar 5.4 milyar dolara ulaşacak. Rapor, pazarın 2022-2027 döneminde %4,7'lik bir CAGR ile büyüyeceğini tahmin ediyor.

Rapor, pazarın başlıca oyuncularını Ferrero Rocher (İtalya), The Hershey (Amerika Birleşik Devletleri), Hormel Foods (Amerika Birleşik Devletleri), The J.M. Smucker (Amerika Birleşik Devletleri), PASCHA (Kanada), Dr.Oetker Hindistan (Hindistan), Young'S (Birleşik Krallık) ve Date Lady (Amerika Birleşik Devletleri) olarak listeliyor.

Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisi olmasına rağmen listede yer almadı

Türkiye'nin çikolata endüstrisinde önemli bir oyuncu olmasına rağmen, sürülebilir çikolata pazarında daha az rekabetçi olduğunu gösteriyor.

Türkiye'nin sürülebilir çikolata pazarında daha fazla rekabetçi olması için, şirketlerin ürünlerini daha inovatif hale getirmeleri ve pazarlama faaliyetlerini artırmaları gerekiyor. 

En Büyük 9 Fındık Üreticisi Açıklandı! Türkiye'den kaç firma var En Büyük 9 Fındık Üreticisi Açıklandı! Türkiye'den kaç firma var

Kaynak: Haber: Atakan Öztürk