Melet Irmağı kenarında, karanın denizle buluştuğu noktada inşa edilecek olan Türk İslam Araştırmaları Merkezi'nin temelleri bugün atıldı. Merkez, 105 metre yüksekliği ve 68 metre genişliğinde olacak.

Törende konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, projenin Ordu'dan dünyaya yayılacak bir hizmet olacağını vurguladı. Güler, "Ordu’muza, bölgemize, ülkemize hatta dünyaya inşallah güzel bir hizmet olacak. Yapılan alanı bu proje ile değerlendirerek değer ve şeref kattık. İnşallah geleceğe hizmetlerle ışık tutacak alimler yetişir. Dünyaya buradan çözümler sunarız. Sadece İslam alemine değil, ezilmiş halklara inşallah rahmet şekline dönüşür.." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da projenin heyecan verici olduğunu ve Diyanet Akademisi'nin de projeye dahil edilmesiyle daha da güçleneceğini ifade etti. Erbaş, "Diyanet Akademisi Türk İslam Kültür Merkezini besleyecek. Diyanet Akademisinin en büyük amaçlarından biri araştırmadır. Birbirini destekleyecek iki önemli müessese birleştirilmiş oldu. İnşallah orada nice araştırmacılar, imamlarımız, hocalarımız, öğretmenlerimiz, müezzinlerimiz, vaizlerimiz yetişir. Canab-ı hak yardımcımız olsun. Allah sizlerden razı olsun. Hep birlikte kısa süre içerisinde bitirmek nasip olur inşallah." diye konuştu.

Editör: Atakan Öztürk