Türkeli, Ordu'nun genelinin riskli olmasa da bazı bölgelerde zemin sıkıntılarının olduğunu ve depremlerde en önemli unsurun zemin etüdü olduğunu belirtti. Bu nedenle binalarda en çok dikkat edilmesi gereken noktanın zemin etüdü ve sağlamlığı olduğunu ifade etti.

Yapı Denetim Deprem Kuşağında Olan Ülkede Çok Faydalı”

Marmara Depremi'nden sonra zorunlu hale gelen yapı denetiminin önemini vurgulayan Türkeli, "Türkiye genelinde yapı denetim Marmara depreminden sonra hayata geçirildi. 16 pilot il ve 3 Büyükşehir olmak üzere 19 ilde başladı. Daha sonra 2011 yılında bütün Türkiye genelinde mecburi hale geldi. 200 metrekarenin üzerindeki tüm işlerde yapı denetim olmak mecburiyeti vardır. Binaların yapımında deprem kuşağında bir ülkede çok faydalı olduğunu görmekteyiz" diye konuştu.

Görselden Önce Sağlamlık ve Zemin Önemli

Ordu’da statik olarak binalarda çok büyük bir sıkıntı olmadığı kanaatinde olduğunu belirten Türkeli, "Binalar mesken alınırken genelde vatandaşın baktığı kriterler öncelikle manzarası var mı? Denizi görüyor mu, dağ görüyor mu veya bahçesi güzel mi? Kapıları ne kadar güze, mutfağı ne kadar güzel bunlara öncelik veriliyor. Aslında binanın sağlamına bakılması öneriyoruz ”dedi.

Eski Ev Alanlar Yapı Denetime Başvurmalı

Vatandaşlara bina alırken önceliğin manzara ve estetikten ziyade binanın sağlamlığı ve zemini olması gerektiğini vurgulayan Türkeli," Benim vatandaşlara tavsiyem şu, bina alırken binanın görselinden çok statik yapısına ve zemine bakmalarını öneriyorum. Zemini iyi olmayan bölgeler çoğunlukla sahil kesimi genelde biraz sıkıntılı zeminlere sahip. O nedenle binaların görselinden çok statik yapısına bakmalarını öneriyorum. Aynı zamanda binaların geometrik şekilleri de önemli. Özellikle yapı denetimi olmayan eski binaları alıyorlarsa bir mühendise danışarak baktırsınlar" ifadelerini kullandı.

Özel Haber/Zeynep TELCİ

Deprem Bölgesinde Yapılandırma Süresi Uzatıldı Deprem Bölgesinde Yapılandırma Süresi Uzatıldı

Editör: Zeynep Telci