Türk Futbolu'nda MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın Halil Umut Meler'e attığı yumruk ve akabinde İstanbulspor Başkanı Ecmel Faik Sarialioğlu'nun Trabzonspor maçında takımı sahadan çekmesi kararlarının ardından aldığı kararlar ve söylemleri ile istifası beklenen Türkiye Futbol Federasyonu Mehmet Büyükekşi'nin, hem Galatasaray hem de Fenerbahçe yetkilileri ile istişare halinde olmadan Süper Kupa Final maçını Suudi Arabistan'da oynatma kararı oldukça tartışılmıştı. İki kulüp maç gününe kadar bu konudaki sıkıntılarını dile getirirken, maç gününde ise Suudi Arabistan yetkililerin kararları maçın iptalini getirdi.

mehmet büyükekşi-2

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından Atatürk görseli taşıyan tişörtlerin giyilmesine izin verilmemesi üzerine Galatasaray ve Fenerbahçe Kulüpleri Türkiye'ye dönme kararı aldı. Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmeler ardından geri dönüş uçakları hazırlanırken, Federasyon tarafından resmi internet sitesinde Süper Kupa haberi kaldırıldı. 

İki takım aldıkları karar neticesinde maçı oynamadan Türkiye'ye dönme kararı alırken, hem Süper Kupa konusu hem de ülke futbolunda yaşananların ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin istifa kararı yeniden masaya yatırıldı. Halil Umut Meler'e atılan yumruk sonrasında istifa sesleri yükselen Mehmet Büyükekşi konusunda TFF Başkanı tarafından "Faraziler üzerine iş yapmıyoruz? Şimdi siz dışarı çıktığınızda trafik kazası olacak, öleceksiniz! Böyle şeyler konuşmaya gerek yok. Lütfen sizler de olumlu olun. Böyle dedikodularla uğraşmayın. İstifa etmek için bir sebep de yok. Bu tür haberleri gündeme getirmek bile doğru değil!" açıklaması yapılmıştı.

SAMET KARADAĞ

Editör: Samet Karadağ