Almanya'nın ev sahipliği yaptığı 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda F Grubu'nda yer alan Türkiye, turnuvanın grup ilk hafta maçında Gürcistan'ı 3-1 yenerek turnuvaya galibiyetle başlamıştı. Türkiye, Portekiz ile oynanan maçta varlık gösterememiş ve kötü futbol sonrasında 3-0 mağlup olmuştu. Türkiye, Portekiz'in arkasında grup ikincisi olarak gruptan çıkmak isterken Çarşamba akşamı oynanacak olan Çekya maçında Türkiye'ye beraberlik yeterli olacak.

Türkiye-34

Türkiye A Milli Takımı, grubun son maçı olan Çekya mücadelesini kazandığı takdirde doğrudan adını son 16 turuna yazdıracak. İki takım arasında oynanacak olan maçta yaşanacak herhangi bir skorlu beraberlik durumunda Türkiye puanını 4'e yükseltecek ve Portekiz'in ardından ikinci olacak. Türkiye'nin mağlubiyeti durumunda ise en iyi grup üçüncü olmak için diğer gruplarda oynanan maçların sonuçlarını bekleyecek. Gürcistan'ın Portekiz'i yenmesi, Türkiye'nin de Çekya karşısında kaybetmesi durumunda ise F Grubu sonuncusu Türkiye olacak.

PUAN EŞİTLİĞİNDE NE OLACAK?

Türkiye'nin Çekya ile berabere kalması ve Gürcistan'ın Portekiz'i yenmesi halinde hem Türkiye hem de Gürcistan grupta dört puana ulaşacak. EURO 2024’te gruplarda iki veya daha fazla takımın puan eşitliği durumunda öncelikli olarak takımların kendi arasında oynadıkları maçlardaki puanlarına bakılacak. Eşitliğin devam etmesi durumunda takımların kendi arasında oynadıkları maçlardaki gol farkına bakılacak. Ardından ise kendi arasında oynana maçlarda atılan gol sayısı, gruptaki genel gol farkı, gruptaki atılan gol sayısı, deplasman golü sayısı, gruptaki deplasman golü sayısı belirleyici olacak.
 

Editör: Samet Karadağ