Genel Kurulun öğleden önceki bölümünde plaket töreni ve il delegelerinin konuşmaları yapıldı.

20 yılın üzerinde görev yapan 87 Ziraat Odası Başkanına TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından plaket verildi. Bayraktar, Oda Başkanlarına hizmetleri nedeniyle teşekkür etti ve görevlerinde başarılar diledi.

Plaket töreninin ardından, il delegelerinin konuşmalarına geçildi. Genel Kurul’da, Adana, Ordu, Bayburt, Diyarbakır, Şanlıurfa, Antalya, Edirne, Sakarya, Van delegeleri, Mehmet Akın Doğan, Atakan Akça, Abuzer Yıldırım, Süleyman İskenderoğlu, Hikmet İpar, Nazif Alp, Hüseyin Arabacı, Ali Şener Bayraktar ve Faruk Şamiloğlu söz aldı. Delegeler, fındıkta katma değer yaratılması, aile işletmelerinin desteklenmesi, sulama fiyatlarının yüksek olması, hasat döneminde sıfır gümrükle yapılan ithalatlar, çiftçi borçları, tarım sigortaları, Ziraat Bankası kredileri, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin uygulamaları, elektrik maliyetleri, tarım BAĞ-KUR sorunu, müdahale alım fiyatları, girdi fiyatlarının yüksekliği, buğdayda fiyat beklentisi gibi konularda yaşanan sorunları ve talepleri dile getirdiler.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sorunları takip ettiklerini kaydetti. Tarımın ve çiftçinin sorunları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yaptığı çalışmalarla ilgili delegelere ayrıntılı bilgi veren Bayraktar, Ziraat Odalarının çiftçiye hizmet için var olduğunu, bu bilinçle çalışmayı sürdürdüklerini söyledi.

Genel Kurul’un öğleden sonraki bölümünde komisyon raporları görüşüldü ve kabul edildi.