EURO 2024 son 16 turu maçında Avusturya'yı 2-1 mağlup eden A Milli Takım'ın gollerini atan Merih Demiral hakkında UEFA soruşturma başlattığını açıklamıştı. Yaptığı gol sevinci ile ilgili olarak soruşturma başlatılan Merih Demiral'a iki maç men cezası çıktı. Bir gün önce Bild'in haberine göre 'Kurt Selamından Sonra, UEFA, Türkiye'nin yıldızı Demiral'a men cezası verdi' başlıklı haberde Merih Demiral'ın iki maç ceza aldığı açıklandı. Haberin içeriğinde 'UEFA'dan sert hamle! BILD'in edindiği bilgilere göre, Türk profesyonel Merih Demiral (26), iki Avrupa Şampiyonası maçı cezalısı olacak. Savunma oyuncusunun son 16 turunda Avusturya'ya (2-1) attığı golün ardından kurt selamı vermesi gerçek bir skandala yol açtı.' ifadeleri yer almıştı. Bu haber ise resmiyete kavuştu.

UEFA'dan yapılan açıklamada "Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir." ifadeleri yer alırken Merih Demiral'ın cezası açıklandı.

TFF ve Merih Demiral, CAS'a gidiyor. CAS'ta ise Jude Bellingham'a verilen 30 bin sterlin para ve 1 maç ertelenmiş men cezası teşkil olarak gösterilecek.

Editör: Samet Karadağ