CHP Altınordu Belediye Başkan Adayı Ulaş Tepe, 6 Şubat depreminin yıl dönümünde paylaştığı depreme hazırlık videosuyla takdir topladı.

 Seçildiği taktirde depremler ve afetler konusunda Altınordu Belediyesi olarak kentte yapılacak çalışmaları sıralayan Ulaş Tepe, konunun bilimsel bir perspektifle ele alınacağını vurguladı. Herkesin sadece acıları paylaştığı yıl dönümünde Tepe, yapacaklarını da paylaşarak bilinçli bir başkan profili çizdi ve başkanlığa hazır olduğunun görüntüsünü vermiş oldu.

Afete dirençli bir şehir oluşturacağız

6 Şubat Kahramanmaraş depreminin yıl dönümünde yüreklerde hep taze kalan acıların yeniden paylaşıldığını belirten Ulaş Tepe, “1 yıl önce yaşadıklarımızı hatırladık, ulus olarak yeniden kederlendik. Yitirdiğimiz bütün yurttaşlarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Ancak; büyük afetler, büyük dersler çıkarmayı gerektirir. Gelecekte bu tip acıların bir daha yaşanmaması için atılması gereken adımları konuşmayacak mıyız?” diye seslendi.

“Geleceğe güvenle bakan afete karşı dirençli bir Altınordu için biz hazırız” diyen Ulaş Tepe, 235 bin yurttaşın yaşadığı Altınordu için deprem ve afetler konusunda yapacaklarını şu şekilde maddelendirerek özetledi:

1. Öncelikle Altınordu Belediyesi’nde varlığı kâğıt üzerinde görünen ancak Altınordu özelinde hiçbir çalışma ortaya koyulmadığını tespit ettiğimiz Afet İşleri Müdürlüğünü yapılandırarak Afet Yönetimi ve Dirençli Kentler Müdürlüğünü kuracağız ve yalnızca deprem değil, tüm afet risklerine karşı kapsamlı çalışmalar yürüten verimli bir birim hâline getireceğiz.

2. Depreme karşı hazırlık içerisinde olabilmemiz için veriye dayalı bilimsel bir alt yapımızın olması gerekiyor. Yani şehrimizdeki yapı stoğumuzun kaçının olası bir depremde çok, orta, az ve hafif hasar alması beklendiğini belirlemeliyiz. Bunun için bugüne kadar yapılan çalışmaları göz önünde bulundurup üniversiteler başta olmak üzere konunun muhatabı bütün kesimleri de işin içine katarak yapılarımızı hızlıca tarayacağız. Buradan elde ettiğimiz verilerle bilimin ve çok kıymetli bilim insanlarımızın öncülüğünde bir eylem planı ortaya koyacağız ve bu planın uygulanması için var gücümüzle çalışacağız.

3. Afet Toplanma Alanları’nın sayısını ve bu alanların görünürlüğünü artıracağız.

4. Eğitim faaliyetlerine önem vererek afet öncesi ve sonrasına dair vatandaşlarımızı bilinçlendireceğiz. Arama-kurtarma çalışmalarında görev alabilecek eğitimli insan kaynağımızı artırmaya yönelik faaliyetler yürüteceğiz. Haber merkezi

Mansur Yavaş’tan Ulaş Tepe’ye Destek Mansur Yavaş’tan Ulaş Tepe’ye Destek

Editör: Soner Özdemir