Bentonit madeni için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına Ordu Çevre Derneği ve Yeni Sayaca mahallesinden 60 kişinin açtığı davanın Ordu İdare Mahkemesi’nde görüşülmesinden sonra Ordu Adliye bahçesinde basın açıklaması yapıldı. Mahkemeye ve basın açıklamasına kitle örgütü temsilcileri ve çok sayıda yöre halkı katıldı.

Basın açıklamasını Yeni Sayaca Platformu Sözcülerinden Resul Ses yaptı. Ses, açıklamasında “Türkiye’de bile emsali çok az olan bir olayın şahitliğini gerçekleştiriyoruz. İnanmış insanların engel tanımadan hedefine nasıl gittiğine şahit olduk. Bizler Sayaca Çevre Platformu olarak çıktığımız bu yolda hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadık.” Diye konuştu.

Birlikte kazanacağız

Ses, madene karşı yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi vererek, “Ulubey’in göbeğinde daha önce hiçbir köy tarafından yapılmayan, yerel bir toplulukla, gurbette desteğe gelen köylülerimizle birlikte bu kadar komplike bir eylem ortaya koymamız çok büyük bir mana taşımaktadır. Başarısız olmamız için avucunu ovuşturanlar her seferinden hayal kırıklığına düştüler. Mahallemizin her bir sokağında aynı coşku ve heyecanla bıkmadan, usanmadan bugünleri anlattık halkımızın her kesiminin kararlı duruşuyla her gün daha güçlendik güçlü olmanın haklı olmaktan geçtiğini bir kez daha anladık. Bütün Türkiye’ye emsal olabilecek bir Bilirkişi Heyetinin keşif süreci geçirdik, 400’ün üzerinde köylümüz, kadın, erkek, genç, yaşlı alanda hazır bekledik. Keşif için gelen heyeti çok bilinçli izledik, her sözü anlamaya çalıştık, her soru işaretimize cevap aradık. Bu 9 aylık sürecin bize gösterdikleri ve kendimize olan inancımızla çok rahatlıkla söyledik ki bu işin sonunda kazanan biz olacağız.” dedi.

Sahipsiz olan vatanın batması haktır

Mücadelelerini yakılmış bir meşaleye benzeten Resul Ses, “Bizim mücadelemiz Yeni Sayaca Mahallesi’yle yakılmış bir meşaledir, bu meşale yüzde yetmiş dördü maden karanlığına teslim edilen Ordu’ya bir ışık olacaktır. Bizler azim, inanç ve birikimimizle birlikte her an, her yerde oluşacak maden talanına karşı olacağız. Civar ilçe ve köylerdeki vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu buradan duyurmak istiyoruz.  Bu sürecin en başından itibaren yanımızda bulunan ve bizlere bilgi, birikimleriyle destek olan çok kıymetli Ordu Çevre Derneği yönetimine sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Buraya gelenlere teşekkür ediyoruz. Vatan topraklarına böyle müdahaleler yeni değildir, bu bir kurtuluş mücadelesidir, bu bir Kuvayi Milliye hareketidir. Bunun siyaset üstü algılanması elzemdir, zorunludur, vazgeçilmezdir. Konuşmama vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un sözleriyle son vermek istiyorum.  “Sahipsiz olan vatanın batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” Haber merkezi

Ordu Çevre Derneği Perşembe sahilinden kum çalındığını iddia etti Ordu Çevre Derneği Perşembe sahilinden kum çalındığını iddia etti

Editör: Soner Özdemir