Ordu'nun muhteşem doğal güzelliklerinden biri olan Ulugöl, Gölköy ilçesine sadece 63 km uzaklıkta bulunmaktadır. Gölköy'den Ulugöl'e olan mesafe sadece 14 km olduğundan ulaşım oldukça kolaydır. Bu krater gölü, 26.5 hektarlık bir alanı kaplayarak Tabiat Parkı statüsü kazanmıştır.

Karadeniz'in büyülü doğasının en güzel örneklerinden biri olan Ulugöl Tabiat Parkı, doğaseverler ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için unutulmaz bir gezi noktasıdır.

Ulugöl Tabiat Parkı Nerede?

Ordu'nun Gölköy ilçesinde yer alan Ulugöl Tabiat Parkı, Ordu il merkezine 74 km, Gölköy-Aybastı karayoluna sadece 9 km, Mesudiye ilçe merkezine 64 km ve Gölköy ilçe merkezine ise sadece 14 km mesafededir.

Tamamı Orman Genel Müdürlüğü'ne ait olan Ulugöl Tabiat Parkı, 10.03.2005 tarihli ve 248/1670 sayılı yazıyla 26.56 hektarlık alanı A tipi Mesire Yeri olarak tescil edilmiştir. Bu tescil sayesinde doğal zenginlikler koruma altına alınmış ve gelecek nesillere aktarılmıştır.

Ulugöl Tabiat Parkı'na Nasıl Gidilir?

Ordu merkezinden Ulugöl Tabiat Parkı'na ulaşmak için Tokat yönüne doğru ilerleyerek Gölköy beldesine kadar devam etmeniz gerekmektedir. Gölköy beldesi içerisinde yer alan tabelalar sizi Tabiat Parkı'na yönlendirecektir.

Alternatif olarak, Fatsa merkezinden hareket ederek Çamaş-Çatalpınar-Aybastı yolunu takip edebilirsiniz. Çamaş - Fatsa yolunda ilerlerken, Gölköy tabelasını takip ederek Tokat yönüne doğru devam edebilirsiniz. Gölköy sınırlarına ulaştığınızda, burada yer alan tabelalar sizi Ulugöl Tabiat Parkı'na ulaştıracaktır. Ulugöl Tabiat Parkı, rahat bir otopark imkanı sunmasıyla ziyaretçilere kolaylık sağlıyor. 

Ulugöl'de Nerede Kalınır?

Ulugöl'de konaklamak isteyenler için Gölköy Belediyesi tarafından yapılan bungalovlar mevcuttur. Bu bungalovlar, dört kişinin konaklayabileceği iki oda ve mutfaklı olarak tasarlanmıştır. Eşsiz doğa manzarası ve huzur dolu çevresiyle Ulugöl, tatilciler için ideal bir seçenektir.

Ulugöl'de Konaklama Ücretleri Ne Kadar? 2023

Ulugöl Tabiat Parkı'nda yer alan bungalowlarda konaklama ücreti gecelik 1.000 ₺ dir. Gündüz 12.00'da giriş yapılıp, ertesi gün 12.00'da çıkış yapılmaktadır. Bungalow evlerde konaklamak isteyenler, Gölköy Belediyesi ile iletişime geçerek rezervasyon ve detaylı bilgi alabilirler.

Ulugöl'de Neler Yapılır?

Ulugöl Tabiat Parkı'nda yürüyüş parkurundan doğa turu yapmak, çay bahçesinde çayınızı yudumlamak ve bungalovlarda konaklamak, doğayla iç içe geçireceğiniz anların tadını çıkarmanızı sağlar. Bu muhteşem doğa harikasında fotoğraf çekerek güzellikleri ölümsüzleştirmek ise sizi unutulmaz anılarla dolu bir deneyime götürecektir.

Ulugöl Nasıl Oluştu?

Ulugöl'ün oluşumu, heyelan süreciyle meydana gelmiştir. Yamaçlardaki toprak ve kaya parçalarının yer çekiminin etkisiyle aşağıya doğru kayarak veya düşerek hareket etmesi sonucu çukur bir boşluk oluşmuştur. Bu doğal süreç, boşluğun zaman içinde su ile dolmasına ve gölün oluşumuna yol açmıştır.

2017 yılında yapılan incelemelerde, gölde yoğun su bitkilerinin geliştiği gözlemlenmiş ve gölün su kalitesi araştırılmıştır. Ulugöl, yeraltı suları ve yüzey suları tarafından beslenen bir göldür, bu sayede gölün su seviyesi düzenli olarak yenilenir ve devam eder.

Türkiye'nin En Uzun Ömürlü İlçesi Neresidir?

Ulugöl, Türkiye'nin Ordu ilinin Gölköy ilçesinde bulunmaktadır. Gölköy, ülkemizde en uzun yaşayan insanların yaşadığı bölgelerden biri olarak tanınmaktadır. Nüfusunun %21'ini altmış yaş üstü bireyler oluşturmaktadır. Bu özelliğiyle Gölköy, uzun ömürlü ve yaşam kalitesi yüksek bir yer olarak bilinmektedir.

Ordu'nun Görülmesi Gereken 10 Yeri! Ordu'nun Görülmesi Gereken 10 Yeri!