Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Türk-Japon Dostluk Anıtı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Yaşanamamasını temenni ettiğimiz elim olay sonrası iki ülke arasında dostluk kurulmuş ve Ünye'den de Japonya'ya Uluslararası Dostluk Köprü inşa edilmiştir. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı ömür diliyorum" dedi.

Japonya İmparatorluğu'nun 1887 yılında Sultan II. Abdülhamid'e gönderdiği dostluk heyetinin ardından Japonya'ya bir heyet gönderilerek iade-i ziyaret yapılmasını emretmesi üzerine 500'den fazla mürettebat ile yola çıkan Ertuğrul Fırkateyni uzun süren yolculuğun ardından Japonya'ya ulaşarak dostluk bağlarının güçlenmesine vesile olmuştu.

Yapılan bu ziyaretin ardından Ertuğrul Fırkateyni dönüş yolunda tayfuna yakalanarak ağır hasar almıştı. Gemide bulunan mürettebatın çoğu şehit olurken bu elim olaydan sadece 69 kişi kurtulabilmişti. Yaralıların tedavisi için seferber olan Japon halkı aynı zamanda iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirdi.

"Bu anıt Ertuğrul Fırkateyni Şehitlerinin anısına yapılmıştır"

örende konuşan Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, “Elim kazada yaralıları kurtarmaya çalışan Kuşimato köylülerinin gayretleri, şimdiye kadar devam eden ve daha da güçlenen Türk-Japon Dostluk ilişkilerinin temelini oluşturmuştur. Bu anıt Ertuğrul Fırkateyni Şehitlerinin anısına yapılmıştır. Bu anıtı ilçemize kazandıran Sait Kapıcıoğlu hocamız başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ertuğrul Fırkateyni’nde şehit olan denizcilerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Japon kardeşlerimize minnet duygularımı iletiyorum” dedi.

"Ertuğrul şehitleri, 133. yıl sonra da anıldı" "Ertuğrul şehitleri, 133. yıl sonra da anıldı"

Kaynak: Haber: Atakan Öztürk