Ünye ilçesinin Liseler Mahallesi'nde 50 yaşındaki Saliha Şimşek ve 51 yaşındaki ablası Ayşe Yılmaz birlikte lokanta işletiyor. Şimşek, baba mesleği olan pide ustalığını kendi iş yerlerinde sürdürdüğünü ve çocukluktan beri hamur işiyle uğraşmayı sevdiğini belirterek, "Babam bize sürpriz olarak burayı açtı. Lokantada fırın olunca pideyi yapabileceğimi söyledim. Ustamız da vardı. Babamın ve ustamızın deneyimiyle pide ve lahmacun yapmayı öğrendim. Şimdi de bunları ben hazırlıyorum." dedi.

ünye lokanta 2

Saliha Şimşek işini sevdiğini anlatarak, "Beni gören kadınlar bu mesleği öğrenmek istiyor. Buraya gelenler, fırının karşısında olmama rağmen 'usta kim?' diye soruyorlar. Şimdi alıştılar ama önceleri çok tuhaflarına gidiyordu. Dükkânın içinde usta arıyorlardı." şeklinde konuştu.

Lokantada servis edilen ev yemeklerini hazırlayan Ayşe Yılmaz ise müşterilerin aile ortamı sunan lokantada yemek yemenin keyfine vardığını dile getirdi.

Saliha Şimşek ve Ayşe Yılmaz'ın 81 yaşındaki babası Şükrü Okumuş da evlatlarının gösterdiği örnek dayanışma dolayısıyla gurur duyduğunu aktardı.

ünye lokanta 3

AA

Lokanta ve kafelerde yeni dönem başladı Lokanta ve kafelerde yeni dönem başladı

Editör: Merve Tepecik