Ordu’nun Ünye ilçesinde Uluslararası Kültür, Sanat ve Turizm Festivali kapsamında Bilyaform adı altında Bilyalı Araba Yarışı organizasyonu yapılacak.

Organizasyonda geleneksel ahşap bilyalı araba yarışları kıyasıya mücadele edecek. Ünye Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından üretilen arabalarla yarışlar eşit şartlarda gerçekleştirilecek.

Ünye Bilyaform Yarış 1

12 yaş sınırı var

Yarışlara 12 yaş üstü zorunluluğu getirilirken, yarışların yaş gruplarına göre farklı kategorilerde etaplar yapılacağı, 12-15 yaş, 15-18 yaş ve 18 yaş üstü olmak üzere 3 ayrı kategoride gerçekleştirileceği ifade edildi. Yarışta 200 metrelik sıcak asfalttan oluşan eğimli parkurda biri keskin olmak üzere üç viraj bulunduğu da belirtildi.

Kask ve dizlik zorunlu

Yarışlarda yaş koşulunun yanında güvenliği arttırmak amacı ile kask ve dizlik zorunluluğu da getirildi. Yarışmak isteyen yarışmacılar yanlarında bu ekipmanları mutlaka bulundurması gerektiği, bulundurmayanların ise yarışlara katılamayacağı ifade edildi.

17 Temmuz Çarşamba, Asarkaya Kent Ormanı Otopark girişinden başlayacak ve Orman İşletme Konukevinde son bulacak olan yarışlara başvuruların şahsen yapılması gerekiyor. Ünye Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğüne yapılan başvurularda, 18 yaş altı yarışmacıların başvurularını ailelerinin yazılı izni ile yapabiliyor.

Ünye Bilyaform Yarış 2

Sınırlı sayıda katılımın olduğu yarışmaya yapıalcak olan başvurular için son tarih ise 14 Temmuz.

Ünye 23. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali Başlıyor Ünye 23. Kültür, Sanat ve Turizm Festivali Başlıyor

Editör: Merve Tepecik