Gazilerin gününü kutlayan Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Vatan dediği topraklar için şehit olmayı göze alamayan gazi olamaz. Bu topraklar aziz şehitlerimizin ve şehit olmayı göze alarak gazi olan büyüklerimizin ve kardeşlerimizin bizlere ve gelecek nesillere mirasıdır” dedi.

19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Ünye’de çeşitli tören ve programlar düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, Kaymakam Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı’nın anıta çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kutlama programına geçilirken, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Temsilcisi Kıbrıs Gazisi Arif Takıcı günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Takıcı, “Milli mücadele döneminin mucizelerinden olan Sakarya Meydan Muharebesinin zaferle kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 yılında rahmet ve minnetle yâd ettiğimiz Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazilik unvanı tevcih edilmiştir. Bu nedenle 19 Eylül, Gaziler Günü olarak anılmaktadır.19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı gündür. Bugün Kurtuluş Savaşında, Kore’de ve Kıbrıs’ta savaşan muharip gazilerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, uniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainleri ve terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını kahramanca siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür. Bir ulusun var oluşunun yaşayan anıtları olan kahraman gazilerimiz, geçmişle gelecek arasında mutlaka olması gereken güçlü bağın ve toplumda ulus bilincini oluşturan değerlerin merkezinde yer almaktadır.

Programda daha sonra gazi ve öğrenciler tarafından şiirler okundu. Gaziler Günü nedeniyle protokol üyeleri Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi’ni ziyaret ederek gazilerle bir araya geldi.

Ahirete irtihal eden gaziler de unutulmadı. Kaymakam Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve beraberindekiler gazilerin kabirlerini de ziyaret ederek dualarla yad etti.

19 Eylül Gaziler Günü’nde Gaziler onuruna Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde düzenlenen yemek programı düzenlendi.

Kaymakam Işık: “Vatanın bütünlüğünün simgeleridir”

Programda konuşan Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, “Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü korumak için “Ölürsek Şehit, Kalırsak Gazi Oluruz” düsturuyla, canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda Şehit olmayı göze alan Gazilerimiz, vatanseverliğin ve kahramanlığın bir sembolü olmuştur.  Şehitlerimiz ve gazilerimizin emaneti olan bu vatan topraklarım korumak, bayrağımızı bu topraklar üzerinde dalgalandırmak hepimiz için milli bir görevdir. Gazilerimiz ve aziz şehitlerimizin yakınlarının milletimize tevdi edilmiş en kıymetli emanetler olduğu inancıyla, Devletimizin tüm kurum – kuruluşları ve imkânlarının yanlarında olduğunu bir kez daha ifade ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu topraklan bizlere vatan vanan aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevin ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Başkan Tavlı’dan birlik vurgusu

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yaptığı konuşmada, “Vatan dediği topraklar için şehit olmayı göze alamayan gazi olamaz. Bu topraklar ezelden bu yana iç ve dış mihrakların her zaman hedefi olmuş, aziz milletimiz vatanını her daim korumak için her platformda canla başla mücadele etmiştir. Dünya’da hiç bir millet yoktur ki vatanı ve mukaddes değerleri uğruna şehit olmayı bir ödül olarak görsün. İşte bizi biz yapan, bu vatanın ve dünyadaki bütün mazlumların arkasında duran birliğimiz, beraberliğimiz, irademiz ve gücümüzdür. Türk milleti geçmişten bugüne, kâh Dünya’nın öbür ucunda Kore’de, kâh balkanlarda, kâh Afganistan’da, kâh Suriye’de, kısacası Dünya’nın birçok yerinde insanlık için barışı tesis etmenin garantisidir. Yine bu aziz millet; kurtuluş savaşında, Çanakkale’de yedi düvele söz konusu vatan olunca nasıl imkânsız denilebilecek bir zaferin kazanabileceğini ispat etmiştir. Haber Merkezi

Ünye deprem bölgesini unutmadı Ünye deprem bölgesini unutmadı