Festival ile ilgili Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın organizasyonunda STK Temsilcileri, Oda Başkanları ve basın kuruluşlarıyla ortak istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda Gazze’de yaşanan insanlık dramı da göz önünde bulundurarak yöreye özgü etkinliklerin ön planda tutulduğu bir kapsamda gerçekleştirme kararı alındı.

Toplantıya Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’nın yanı sıra, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Özkan, Şoförler Odası Başkanı Bekir Şimşek, Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmet Çat gibi birçok isim katıldı.

Sade bir festival olacak

Ünye Yöresel Değer 1

Toplantıda Gazze’de yaşananlara vurgu yapan ve bu süreçte eğlencenin ağırlıkta olduğu bir festivalin yakışmayacağının ortak istişare sonucu ortaya konduğunu belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Tüm STK’larımızla yaptığımız davette bir istişarede bulunduk. Gazze’de 8 aydan fazla bir süredir kesintisiz bir vahşetin ve soykırımın devam ettiği bir sürece hep birlikte ne yazık ki üzülerek şahit oluyoruz. Malumunuz bizim de yaz etkinlikleri içerisinde çok da keyifli olan, aynı zamanda şehrimize değer katan ve bereket oluşturan bir festival dönemi yaşıyorduk.” dedi.

Tavlı, “Bu yıl itibariyle masumların katledildiği bir zaman diliminde coşku içerisinde bir festivalin yapılmasının çok şık olmayacağı fikrine vardık. 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’ndan başlamak üzere Toplu Sünnet Şölenimizi, Plaj Voleybolumuzu, Gece Kum Futbol Turnuvamızı, Yağlı Pehlivan Güreşlerimizi, At Yarışlarımızı, Kano Yarışlarımızı tam manasıyla yapalım istedik. Bunun haricinde özellikle beldeden mahalleye dönüşen lokasyonlarımızda çocuk tiyatroları ve benzer tiyatro faaliyetini icra ederek abartıya kaçmadan bir festival sürecini tamamlama kararı aldık” diye ifade etti.

Bu yılki festival kumsalda

Ünye Yöresel Değer 2

Bu yıl festival etkinliklerinin Cumhuriyet Meydanı’nda olmayacağını belirten Hüseyin Tavlı, “Manyetik Kumsal’ımızın öne çıkarılacağı bir alan olan Tarihi İskele mevkiinde bulunan kumsal alanında icra edeceğiz. Taka Balık ile Tarihi Ambar arasında bulunan kumsal alanında yürüyüş yoluna sıfır şekilde ahşap ev konsepti kurularak, burada özellikle yöresel ürünlerimizin ve derneklerimiz el emeği göz nuru ürünlerinin sergileme ve ekonomik değer kazandırmaya yönelik bir uygulama yapacağız. Yine bu alanda kuracağımız sahnede tiyatro gösterileri ve çeşitli etkinlikler de vatandaşlarımızla buluşacak.” dedi.

Bu süreçte festival alanında gıda ile ilgili satışın yapılmayacağını da altını çizen Tavlı, yöresel ve kente özgü ürünlerin sergilenmesinin daha doğru olacağının da altını çizdi.

Ünye ORMEK Kursiyerleri El Emeklerini Sergiliyor Ünye ORMEK Kursiyerleri El Emeklerini Sergiliyor

Editör: Merve Tepecik