Ziraat mühendisi Haluk Şensoy öncülüğünde toplanan fındık üreticileri, yaklaşan hasat öncesi istedikleri fiyatı açıkladı. Her şeyin fiyatının arttığı bir dönemde, fındık üreticisinin zarara sokulmamasını istediklerini ifade eden üreticiler, emeklerinin karşılığını almak istediklerin söyledi.

Üreticiler adına konuşan Ulubeyli fındık üreticisi Mehmet Kabataş, fındık sezonunun başlamak üzere olduğunu belirterek,  üreticilerin enflasyon karşısında haklarını istediğini belirtti.

Hakkımız olanı istiyoruz!

Fındık toplama yevmiyesinin ve filiz almanın en az 300 TL olacağı, patozun 800 TL, Ot biçmenin 1000 TL olduğu, gübrenin tonunun 4 kat arttığı bir sezonda fındık fiyatının henüz açıklanmamasının kendilerini üzdüğünü ifade eden üretici Kabataş, “Mazot benzin zaten yükseklerde. 5 litre benzin 130 TL, misina, motor yağı çalışması hesaplandığında maliyet bin TL’yi buluyor. Yer uzaksa araç maliyeti. Fındık toplama maliyeti en az 300 ile 350 arası belki daha yukarıda olacak. Ekip başı dayı başı iki katı yevmiye minibüs parası en az 1200 TL çuvalcı iki kat yevmiye. Zaten 2400 TL günlük gitti. Dalından toplanıp pazara inene kadar para ödeniyor. Ve ayrıca kazanılan ücretin yeni sezon için 3 de bir arı misali gelecek sezon başı masrafı için ayrıldı. Kışlık gübre bahçenin temizliği vs. Pazara geldi mi fiyat yok. Biz hakkımız olan alın terimizi istiyoruz.” Dedi.

Fındık üvey evlat mı?

Her şeyin fiyatının 4 kat arttığını, fındık fiyatının da artması gerektiğini ifade eden Kabataş; “Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy yaptığı analiz sonucu 65.60 kuruş olarak tespit etti. Aslında mühendisim yaptı bu hesabı ama biz her şeyin 4 kat arttığını, fındığın da artmasını istiyoruz. Kuraklıkla boğuşan İtalya'da üreticiler 7 Euro istiyor. Bırakın sayın aracılar biz alalım 7 değil 6 Euro'yu, Avrupa bizi kıskansın. Dünyanın en lezzetli fındığı bizde. Bu arada fındığımızı emanete vermeyelim. Emanete giden fındık bizim değildir. Çok üreticimiz emanete fındık verme yüzünden mağdur oldu bunları da unutmayalım. Antep fıstığının 150 TL’yi bulduğu güzel ülkemde fındık üvey evlat mı neden sahipsiz kaldı. A dan Z ye kadar her şey 4 kat arttı biz hakkımızı istiyoruz.” Diye konuştu.

70 TL üreticileri memnun edecek

Yıllardır dönüm başına verilen destekleme parasının bu şartlara göre çok düşük olduğu söyleyen Kabataş; “Bununda fındık üreticilerine güncellenip dönüm başına en az 500 TL olarak yansıtılması. Nasıl ki Sayın Cumhurbaşkanımızın işçi memuru esnaf enflasyona karşı karşıya bırakmamışsa biz Ç.K.S. üreticilerinin de enflasyona karşı haklarını istiyoruz. İşin özü fındık üreticilerinin 1 kg da 47 olan maliyetin en az 70 TL olarak verilmesi biz üreticileri memnun edecektir.” Dedi. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin