“Kadın cinayetleri için önlem almak bir yana, haklarımızı ve hayatlarımızı koruyan yasalara yönelik saldırılardan dolayı öfkeliyiz.” Diyen Külcü, şöyle devam etti:

“Biz Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” dedikçe sözleşmeden çekilme kararına öfkeliyiz. İsyandayız. Çocuklarımızı koruyamıyorsunuz! Giresun’da öldürülen Sıla 16 yaşında bir çocuktu. Onu daha önce kaçıran ve istismar eden Hüseyin Can Gökçek tarafından katledildi. Fail o gün serbest bırakılmamış olsaydı Sıla bugün yaşıyor olacaktı. Bu olayda da gördük ki cezasızlık politikası potansiyel bir katilin önünü açmıştır.

Cinayet sonrasında sosyal medyada olayı ayrıntılarıyla ilgili haberlerde biz kadınlar, Sıla'nın anısı ve geride kalan sevenleri için yaralayıcı olmaktadır. Özellikle çocuklara yönelik suçlarda medyadaki bilgi kirliliği, doğruluğu teyit edilmemiş söz ve bilgiler acımızı ve travmamızı derinleştirmektedir. Tüm yayın organlarını ve sosyal medya kullanıcılarını bu konularda duyarlı ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Hiçbir ayrıntı, detay vb. dün Sıla'nın katledildiği, bu ülkede her gün en az 3 kadının katledildiği gerçeğini değiştiremez.

Ordu Kadın Platformu olarak!

Kadının korunmasına yönelik her türlü yasanın sahipcisi, kadına yönelik şiddetin kaynağı ve savunucusu, göz yuman her kişi, kurum ve ideolojinin karşısında mücadeleci olmaya devam edeceğiz. Yaşasın Kadın Dayanışması.” Haber Merkezi