Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) gelecekte X hastalığından ve pandemi yapabilecek hastalıklardan bahsettiğini belirten Coşkun, panik yapacak bir durum olmadığını vurguladı.

 Coşkun,” Son günlerde x hastalığı konuşulmaya başladı. Öncelikle Dünya Sağlık Örgütü hastalığı bildiği için bu hastalık pandemi yapacak demiyor. Burada panik yapacak korkacak bir durum söz konusu değil. X hastalığı bilmedikleri herhangi bir hastalık yani bu bilinmeyen hastalık tekrar bir pandemi yapabilir diyor. Biz de zaten daha önce Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarında bunu hep söylemiştik. Gelecekte de benzer hastalıklar görülebilir” dedi.

Kurallara uymak gerekiyor

X hastalığından korunmak için herkesin kendince korona tedbirlerini alması gerektiğini söyleyen Coşkun,” Pandemiden çıkan Hastalar şanslı  fakat ben pandemiden çıkan vatandaşlarımızı şanslı buluyorum. Şu nedenle şanslı buluyorum artık bizim bir pandemi tecrübemiz var. Dolasıyla pandemi tecrübesiyle artık nasıl davranacağımızı biliyoruz. Kurallara iyi uyulursa başka hastalıklara karşı mutlaka pandemi de aldığımız tedbirler gibi önüne geçmek mümkün” diye konuştu.

Hayvandan insana geçiyor

 Pandemi yapan hastalıkların genelde hayvandan insana geçmesiyle bulaştığını vurgulayan Coşkun,” İnsandaki hastalıkların kaynağını bilemiyoruz. Ama hayvandan insana geçen hastalıkların kaynağını biliyoruz. Kovıd- 19 ‘da bu şekilde başlamıştı. Ama unutmamak lazım pandemide alınacak her türlü önlem diğer hastalıklar için de geçerli olacaktır. Bu şekilde her türlü pandemi’nin insanoğlu açısından üstesinden gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

Pandemi tüm insanlığa tecrübe kazandırdı

Pandenin tüm insanlığa büyük bir korunma tecrübesi kazandırdığını belirten Coşkun,”  Bu tecrübeyle artık büyük bir pandemiden bile çıktığımıza göre,  bundan sonra yaşam mücadelesinde oluşabilecek yeni pandemilerle daha kolay mücadele edebileceğimizi düşünüyorum.  O nedenle gelecekte ortaya çıkabilecek pandemiler , bizleri daha az etkileyecektir fakat özellikle  çocuk ve yaşlı hastalarımız ve vücudunda kronik hastalığı olan bireyler,  Gereken önlemleri sadece Pandemide değil , küçük çaplı salgınlarda bile almalılar. Böylece X,Y,z… hangi hastalık gelirse gelsin, daha hazırlıklı olacağımız kesindir”dedi.

Özel Haber/ Zeynep TELCİ

Editör: Zeynep Telci