Altınordu Düz mahallede bulunan ve 1929 yılında kendi imal ettiği el yapımı tahta dizgi makinesi ile Türkiye'deki ilk köy gazetesini çıkaran merhum gazeteci Bilal Köyden anısına Ordu Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Açık Hava Basın Müzesini gezen Vali Erol, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın'dan bilgi aldı.

İlk köy gazetesinin Ordu'da basıldığını ve geçmişte de Ordu'nun gazeteciliğe önem verdiğini söyleyen Aydın, o dönemlere ait gazete dizgi makineleri ile hayatını kaybeden gazetecilerle ilgili bilgilerin yer aldığı açık hava basın müzesini Vali Erol'a anlattı.

Aydın, “Basın müzesi ile amacımız, Bilal Köyden'in Türkiye ve Ordu ile ilgili yaptığı çalışmaları anlatmam ve tanıtmak. Burası Ordu'nun  basın tarihine de ışık tutacak" dedi.

Vali Erol, daha sonra Kurtuluş Savaşı esnasında kahramanlık destanı yazan Rüsumat No:4 Gemisi Müzesini de yerinde gezdi.

Vali Muammer Erol, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sanat Tarihçisi Esra Turan Bayram'dan bilgi aldı.

Bayram, "Rusumat No:4 Gemisi, Ordu şehrinin Kurtuluş Savaşında yaşadığı önemli olaylardan biridir.1921 yılı Kurtuluş Şavaşında Ordu sahilinde Yunan Gemilerinden kurtulmak için batırılan ve ardından tekrar yüzdürülen Rüsumat No:4 Gemisi olayı ve Ordu halkının kahramanlıkları ile ilgilidir." diye konuştu. Haber merkezi