Vali Erol mesajında, "Müzeler; tarihin izlerini taşıyan, sanat, bilim, tarih, kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlerdir." ifadelerini kullanarak müzelerin önemini vurguladı.

Erol ayrıca, "Binlerce yıllık tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı bir açık hava müzesi olma özelliği taşıyan ülkemizde, müzelerimizde bulunan eski eser, belge, anıt ve kalıntılar, bizlere geçmiş yıllarda insanların düşünüş, inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi verirken geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza da yardımcı olurlar." diyerek müzelerin geçmişi anlamak ve gelecek nesillere aktarmak için önemli bir araç olduğunu ifade etti.

Vali Erol, Müzeler Haftası'nın kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması açısından önemli bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Erol mesajının sonunda, "Sahip olduğumuz kültürel mirasın birbirinden değerli eserlerini ve yaşam şekillerini bizlere sunarak geçmişin ruhunu bugünlere taşıyan müzeler, aynı zamanda bir eğitim merkezi olup, bireylerde tarih bilincinin oluşmasında katkıda bulunur. Bu duygu ve düşüncelerle, tarih ve kültür mirasımızın korunmasında görev alan, insanlık mirasını koruyan tüm müze çalışanları başta olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın 'Müzeler Haftası'nı kutluyorum." diyerek tüm vatandaşları müzeleri ziyaret etmeye teşvik etti.

18 Mayıs Müzeler Günü Coşkuyla Kutlanacak 18 Mayıs Müzeler Günü Coşkuyla Kutlanacak

Editör: Atakan Öztürk