Dijitalda ve sağlık alanında iş yapma biçimini kökten değiştiren Open AI yeni projelerle geliyor. Ve artık ChatGPT ile video içerikler üretmek de mümkün oluyor. OpenAI CEO'su Sam Altman, ChatGPT'nin önümüzdeki bir veya iki yıl içinde video üretme yeteneğine sahip olacağını açıkladı. Bu gelişme, yapay zekanın metin, görüntü ve ses üretiminin ötesine geçerek yeni bir alana adım atmasını işaret ediyor.

ChatGPT'nin Video Üretme Yeteneği

Sam Altman'ın "Unconfuse Me" podcast'inde Bill Gates'e yaptığı açıklamaya göre, ChatGPT ve modelleri, mevcut metin, görüntü ve ses üretiminin yanı sıra video üretebilecek. Bu yeni özellik, ChatGPT'nin kullanım alanlarını genişletecek ve yapay zekanın etkileşim kapasitesini artıracak.

chatgpt-video-uretimi

DALL-E'ye Benzer Çalışma Şekli

Altman, ChatGPT'nin nasıl çalışacağı veya neye benzeyeceği konusunda çok fazla ayrıntıya girmese de, bu yeni özelliğin ChatGPT'nin (DALL-E aracılığıyla) halihazırda sunduğu görüntü oluşturma yeteneklerine benzer bir çizgide çalışacağı tahmin ediliyor. Halihazırda ChatGPT Plus aboneleri, DALL-E aracılığıyla metinden komut vererek istedikleri görseli yapay zeka yardımıyla oluşturabiliyorlar.

Deepfake ve Güvenlik Endişeleri

ChatGPT'nin video üretme özelliğinin, deepfake yani aldatıcı videoların üretimi için de kullanılabilir olması, güvenlik endişelerini gündeme getiriyor. Yapay zeka tarafından üretilen içeriklerin tespit edilmesi gittikçe zorlaşıyor ve bu durum, özellikle politik karalama kampanyaları gibi kötü amaçlar için kullanılabilir. ABD'de 2024 seçimleri yaklaşırken, deepfake videolar sayesinde politikacıların aslında söylemedikleri bir şeyi söylediklerini göstererek yapılan karalama kampanyaları da yaklaşan tehlikeler arasında yer alıyor.

Bu gelişmeler, yapay zekanın etkileyici yeteneklerinin yanı sıra, bu teknolojinin etik ve güvenlik yönlerinin de dikkatle ele alınması gerektiğini gösteriyor.

Editör: Samet Varol