Kasım ayında ilk 15 günlük dilim geride kalırken yabancı yatırımcıların en çok aldığı hisseler de merak konusu oldu. Yabancılar en çok hangi hisselere yöneliyor? Bunun için Ekim ayındaki hisse hareketlerine ve yatırımlara göz atılabilir.

Yabancı Yatırımcıların Hisse Senedi Satışları

Bigpara'nın haberine göre, Merkez Bankası verileri, yurt dışında yerleşik kişilerin Borsa İstanbul'da önemli miktarda hisse senedi satışı yaptığını gösteriyor. İşte bu konuda bazı önemli bilgiler:

Yabancı Yatırımcıların Hisse Senedi Satışları

 • Satış Miktarı: 27 Ekim haftasında yurt dışında yerleşik kişiler, 67,7 milyon dolar değerinde hisse senedi sattılar.
 • Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) Satışları: Aynı hafta içinde DİBS satışları 10,4 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • DİBS Alımları: DİBS (Ters Repo) alımları 0,2 milyon dolar, DİBS (Teminat) alımları ise 7,6 milyon dolar oldu. DİBS (Ödünç) işlemi gerçekleşmedi.
 • Şirket Borçlanma Senetleri Satışları: Bu kategorideki satışlar 2,4 milyon dolar seviyesinde oldu.

Yabancı Yatırımcıların Hisse Senedi Stokları

 • Toplam Değer: Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoklarının piyasa değeri 28 milyar 620,6 milyon dolar olarak kaydedildi.
 • DİBS Stokları: DİBS (Kesin Alım) stokları 1 milyar 75,5 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 1 milyar 187,5 milyon dolar, DİBS (Teminat) stokları ise 307,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • Şirket Borçlanma Senedi Stokları: Bu kategorideki stoklar 58,9 milyon dolar seviyesinde açıklandı.

Bu veriler, yabancı yatırımcıların Türkiye borsasındaki hareketlerini ve yatırım eğilimlerini gösteriyor. Yabancı yatırımcıların hisse senedi ve DİBS satışları, Türkiye'nin finans piyasaları ve ekonomik görünümü üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

borsa-hisse-yorum

Ekim Ayında Yabancı Yatırımcıların En Çok Alım-Satım Yaptığı Hisseler

Bloomberg HT'nin raporuna göre, Ekim ayında yabancı yatırımcılar Türkiye borsasında önemli hareketler gerçekleştirdi. İşte bazı dikkat çekici detaylar:

En Çok Satış Yapılan Hisseler

 • THY: Yabancı yatırımcılar tarafından Ekim'de en çok satış yapılan hisse, 97 milyon dolar ile Türk Hava Yolları (THY) oldu.
 • Diğer Önemli Satışlar: Ford Otosan (-72,1 milyon dolar), Turkcell (-51,6 milyon dolar), Yapı Kredi (-39 milyon dolar), Akbank (-38,6 milyon dolar) ve Emlak Konut (-33,9 milyon dolar) gibi hisseler de yabancılar tarafından yoğun satışa maruz kaldı.

En Çok Alım Yapılan Hisseler

 • Tüpraş: Ekim ayında yabancı yatırımcıların en çok alım yaptığı hisse, 64,2 milyon dolar ile Tüpraş oldu.
 • Diğer Önemli Alımlar: Aselsan (55,6 milyon dolar), Enka İnşaat (13,9 milyon dolar), Mavi Giyim (13,4 milyon dolar), Ahlatcı Doğalgaz Dağıtım (12,4 milyon dolar) ve Şok Marketler (11,7 milyon dolar) da yabancı yatırımcıların ilgisini çekti.

Bu veriler, yabancı yatırımcıların Türkiye borsasındaki hareketlerini ve tercihlerini gösteriyor. THY, Ford Otosan ve Turkcell gibi büyük şirketlerin hisselerindeki satışlar, piyasa dinamiklerindeki değişiklikleri yansıtıyor. Öte yandan, Tüpraş ve Aselsan gibi şirketlere yapılan yatırımlar, bu hisselerin yabancı yatırımcılar için cazip olduğunu gösteriyor. Bu trendler, Türkiye'nin finans piyasaları ve ekonomik görünümü üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

Öte yandan bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir.