Özellikle yaşlı bireylerin enfeksiyon hastalıklarına karşı daha savunmasız olduğunu belirten Coşkun,” Kış aylarının gelmesiyle grip ve benzeri hastalıklarda artış var. Bölgemizde de grip ve benzeri hastalıkların artışı söz konusu.  Özellikler enfeksiyon hastalıkları nedeniyle yoğun bakımlar dolmaya başlamaktadır” dedi.

“Yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısı artıyor”

Enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra yoğun bakımda tedavi gören hastaların yüzde 30’a yaklaştığını söyleyen Coşkun, ”Yoğun bakımlarında kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, ileri seviye kanser hastalıkları, Alzheimer, Koah gibi birçok hastalığı kendisinde şifa için barındırmaktadır. Fakat bunun üzerine bir de enfeksiyon hastalıkları eklenince problem daha da büyümektedir” diye konuştu.

“ Kapalı ortamlardan uzak durun”

Yaşlı bireylerin mecbur kalmadıkça kapalı ortamlara girmemesi gerektiğini vurgulayan Coşkun,”  Yaşlı bireylerimiz yaşı 70’den yukarı olan bireylerimizi mutlaka maskesiz kapalı ortamlara girmemesini, İnsanlarla mecbur kalmadıkça tokalaşmaması, el hijyenine özen göstermeleri ve mesafeyi korumalarını öneriyorum. Çünkü yoğun bakımlarda yatırdığımız hastaların çoğunluğu maalesef yaşlı bireylerimiz. Onun için bu bireylerde özellikle maske takılması çok daha önem arz ediyor. Bu hastalıkların yoğun bakımlarda sayısını artırmamak için bu önlemleri hepimizin dikkatle alması gerekiyor. Maske takımı tıpkı kovıd-19 salgınında olduğu gibi aynı uyarılara kulak verirsek, uyarılarına yerine getirirsek bu hastalıkları bertaraf etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.  

Özel Haber/ Zeynep TELCİ

Editör: Zeynep Telci