Yason Burnu, Ordu'nun Perşembe ilçesine bağlı bir yarımada şeklinde doğa eserdir. Karadeniz kıyısında yer alan Yason Burnu, doğal güzelliği ve tarihi önemi ile dikkat çekmektedir.

Yason Burnu Nerede?

Yason Burnu'na gitmek için Ordu şehir merkezine gelmeniz gerekmektedir. Ordu şehir merkezinden Yason Burnu'na giden minibüsler bulunmaktadır. Minibüslerle Yason Burnu'na yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk yapabilirsiniz.

yasonbuurnu2

https://goo.gl/maps/tiA61UatFh518xdi7

Yason Burnu'na Nasıl Gidilir?

Yason Burnu'na özel aracınızla gitmek isterseniz, Ordu şehir merkezinden sahil karayolunu takip ederek Perşembe ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Perşembe isahil yolunu takip ederek Yason Burnu'na ulaşabilirsiniz.

Yason Burnu'nda Ne Yapılabilir?

Yason Burnu'na gitmek için en uygun zaman, yaz aylarındadır. Yaz aylarında Yason Burnu'nda deniz suyu sıcaklığı 20-25 derece arasındadır. Yason Burnu'nda ayrıca kamp yapmak, yürüyüş yapmak ve balık tutmak gibi aktiviteler yapabilirsiniz. 

Ayrıca Burunun alt tarafında 'Panaya' adında eski manastır/kilise vardır. Çaytepesınırları içinde olan yarımadaüzerinde Panaya Kilisesi yer alır.

Bu kilise, 1868'de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özelliklidir. Yason burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. MS 3. Yüzyılda Hristiyanlar Giresun'da Hz. İsa'nınnın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek 'Işıklar Bayramına' katılırlarmış.

yason burnu1

Yason Burnu'nda Nerede Kalınır?

Hem deniz hem de Yason Burnu manzarası eşliğinde konaklayabileceğiniz 3 yıldızlı Yason Blue Hotel yer almakta. Otelin gecelik oda ücreti ise 2 bin 750 TL'dir.

Yason Burnu'nunda eşsiz deneyim yaşadıktan sonra yine Perşembe İlçesinde bulunan Hoynat Adası'na gitmek isterseniz aşağıda yer alan haberimize tıklayarak ulaşabilrisiniz.