2023-2024 sezonunda Ordu 1.Amatör Lig'de Play-Off Çeyrek Finali'nde Yeşilordu Futbol Kulübü ile Galataspor arasında oynanan maçın yankıları sürüyor. Galataspor rakibini Güven Biber, Mahmut Sarıgül ve Cahit Can Şen'in golleriyle yenerken, Yeşilordu Futbol Kulübü ise maçın ardından itiraz dilekçesi vermişti. Yeşilordu Futbol Kulübü, Galataspor'da forma giyen ve oyuna ikinci yarıda dahil olarak gol de atan Mahmut Sarıgül'ün cezalı olmasına rağmen esame listesine alındığı konusunda itiraz etmişti.

yeşilordu-futbol-kulübü-1

Play-Off Grup statüsü 3.hafta maçında Gülyalı Turnasuyuspor karşılaşmasında kırmızı kart gören ve iki maç ceza alan Mahmut Sarıgül, dördüncü haftada oynanan Orduspor maçında bir maçlık cezasını çekmişti. Mahmut Sarıgül, ikinci cezasını çekeceği Galataspor - Doğaspor maçında Doğaspor'un sahaya çıkmamasından ötürü itiraz eden Yeşilordu Futbol Kulübü, mücadelenin hükmen bittiği ve oyuncunun esame listesine yazılmadığı için cezasının tamamlanmaması gerektiği konusunda itiraz etti. Ordu İl Futbol Disiplin Kurulu ise bu itirazı '' Futbol Disiplin Talimatı’nın 92/12 maddesinde‘’ cezaların infazında hüküm ile karar verilmiş müsabakalar da dikkate alınır. ‘’ hükmü düzenlenmektedir. Ordu Futbol İl Temsilciliği tarafından ise Doğaspor – Galataspor müsabakası hüküm ile karara bağlanmıştır. Bu sebeplerle Futbol Müsabaka Talimatı, Futbol Disiplin Talimatı ve yerleşik AFDK kararları netice başvurunun reddi ile ceza verilmesine yer olmadığına oy birliği ile karar verilmiştir.'' maddesiyle reddetti.

Yeşilordu Futbol Kulübü daha önce bu konularda cezalı oyuncunun cezasını hükmen galibiyetle biten maçlarda çekmedi iddiasını ortaya atarken bunu destekler belgeleri yeniden itiraz dilekçesine ekleyerek itiraz edeceği öğrenildi. Bu itiraz sonrasında ise Yeşilordu Futbol Kulübü ile Galataspor maçının rövanş maçının Cumartesi günü oynanıp oynanmayacağı merak edilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde Ordu 2.Amatör Lig'de cezalı bir oyuncu esame listesine yazılmış Ünye Futbol Kulübü ile Fatsaspor maçında ev sahibi ekip esame listesine cezalı bir oyuncuyu yazarken, Fatsaspor'un konuyla ilgili itirazı sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu İl Futbol Disiplin Kurulu tarafından ceza verilmemesi kararı çıkmıştı.
 

Editör: Samet Karadağ