banner75

Son günlerde tanınmış, popüler bir müzik sanatçımız'ın,bilinen  çevrelerce linç girişimine maruz kaldıgını,üzüntü ve kızgınlık ile izledik.Konuya girmeden şunu hemen belirteyim; Ne olursa olsun,kime yapılırsa yapılsın,bir insan olarak bu gerici linç girişimini lanetliyorum.Buna "Oh Olsun" dememiz mümkün değil.Diyenleri de aynı şiddetle kınıyorum.Bu vesile ile ülkemizin bugünkü baskıcı ve kötü sisteme evrilmesinde çok önemli rolleri olan YETMEZ AMA EVETÇİLER istesem de istemesem de bu olay nedeniyle aklıma  geldigini belirteyim.Sizleri bilmem ama benim bu "Evetçileri" affetmem çok zor.Işıklar içinde yatsın sevgili anneciğim kızdığı insanlara;"Mezarımda ot bitsede seni affetmiyeciğim,mezarıma gelme sakın" derdi.Bizde çocukları olarak eleştirir ve yanlış olduğunu anlatır,affet derdik.Şimdi düşünüyorum da,bazen haklı imiş.Şu an bende o durumdayım.Yetmez Ama Evetçiler(YAE)bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum ve bu durumdan çıkışa dair, acaba ne diyorlar?Nasıl bizlere yol gösteriyorlar?Çıkış önerileri var mı? Bilemiyoruz.

*

Öncelikle bu iklimde yaşamış ve aynı takımda bulunan YAE'lerin büyük bir  bölümü, bugüne gelişimizdeki düşünsel gelişmenin baş sorumlusudurlar diye düşünüyorum.Bu böyle biline!

Liberal bir anlayış ile geçmişte iktidarı destekleyenler,bugün sessizce ve güya kimsenin haberi olmadığını sanarak saflarını ve taraflarını değiştirmekteler.Elbette bu gelişmeye olumsuz bakmak doğru olamaz.Bu tavrımız ilkeseldir.

Ancak; öncelikle geçmiş hatalarını belirleyip,halktan özür dilemek ve özeleştiri de bulunmaları gerekmektedir diye düşünüyorum.Şimdi sırası mı

diyebilirsiniz?

Böyle bir tavır,samimiyetlerinin ve içten olduklarının da  göstergesi olacaktır.

Öte yandan bu takım bildiğiniz gibi geçmişte kendilerini unutturmak için Demokrasi istemleri olmuş,"Aksaçlılar" diye bir bildiri imzalamışlardı.Soyut bir "Demokrasi Cephesi" olup,bunun içi boş bir kavramdan öte bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyebilirim.

*

YAE diye adlandırdığımız bu gruba şunu yine tekrar tekrar söyleyelim;

"Demokrasi Cephesini" istemeye devam ediyorsanız, lütfen bunu  somutlaştırın!

Bunun içinde ve

bu oluşumda yer almasını istediklerinize,yani "Siyasi Partiler, Demokratik Kitle Örgütleri,Sendika ve diğer oluşumlara"çağrı yapın derim!Elbette daha geniş bir aydın kesimini de kucaklayacak girişimlerde bulunmanız şarttır bence.Bunları yapsanız bile halk sizi affeder mi hele milyonlarca işsiz?Onu ben bilemem!

*

Öncelikle kendi aranızda oluşturacağınız bir yönetici gruba insiyatif verip,yukarda belirttiğimiz kuruluşlar ve yöneticileri ile biran önce  diyalog kurup,birlikte mücadele yolu oluşturursanız iyi olur.

*

Anayasal yoldan iktidar değişikliği siyasi partilerin iktidar mücadelesi ile olacağı bilinmektedir.

Bu söylediğim olumlu girişimleri yapsanız bile;"YETMEZ AMA EVETÇİ"olmaktan öte bir anlamınız olmaz gibi!

Bu nedenle;

Elbette sivil insiyatif; topluma yön vermek ve demokratik bir mücadele yolu izlemek görevi ile,her kişi ve grup gibi karşı karşıyasınız.Bu tavır muhalefette olan siyasi partileri zorlayarak ülke ve halkın temel çıkarları ekseninde bir araya gelmeleri sağlanabilir.

Umuyor ve diliyoruz ki;

Geniş halk kesimlerinin ekonomik durumu ile ilgili tercihlerininizi,

Neoliberal politikaların,

başta sağlık ve eğitim olmak üzere ekonomi ve kamu kurumlarında yaptığı tahribatlarla ilgili görüşlerinizi,

Toplumun örgütlenme ve düşünce özgürlüğü önündeki engeller ile ilgili somut önerilerinizi,

Elbette ayrışma değil,birlik olma,omuz omuza verme zamanı olduğunu,ayrışma zamanı olmadığını,

Şu an YAE takımı olarak ellerinizi taşın altına koyup,biran önce özeleştirilerinizi topluma karşı yapmalı ve sorumluluk almayı açıklamalısınız!

Pandeminin ve ekonominin sıkıntılı süreçleri, anayasal bir hak olan demokratik ve yasal yollar izlenerek,  asla toplumu cephelere bölen anlayışlara başvurmadan, doğru,akılcı yol ve yöntemler bulunarak yola çıkmak gerekmektedir.

Doğru ve halkın kabül edeceği yasal mücadele yol ve yöntemlerin mutlaka  belirlenip açıklaması gerekmektedir.

"YAE bu siyasi ve örgütsel birikime sahiptir diye düşünüyorum.

Yeter ki bu anlayış ile hareket edebilsinler derim. Yanılıyorsak düzeltiler!..

*

Yazımızı Nesimi Çimen Ustamız  ile bitirelim!...

Didindim çırpındım Kapalı Yolum

Gelmek Mümkün Değil Bağışla Beni...

Sevgilerimle...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74