Yusuf Gürsey kimdir? Dr Yusuf Gürsey neden öldü? Detayları okuyacağınız haberimizde..

Yusuf Gürsey Kimdir

1954 yılında ABD'nin New Haven şehrinde doğan Dr. Yusuf Gürsey, bilimsel bir aileden gelmektedir. Babası, tanınmış bir akademisyen olan Prof. Dr. Feza Gürsey'in izinden giderek fizik alanında kariyer yapmıştır. Feza Gürsey, kuantum alan teorisi ve büyük birleşik alan üzerine yaptığı çalışmalarla özellikle 60'lı ve 70'li yıllarda bilim dünyasında tanınmıştır. Pauli-Gürsey dönüşümleri ve doğrusal kiral Lagrangian üzerine yaptığı önemli araştırmalarla bilim dünyasında saygı görmüştür.

Yusuf Gürsey ise, 1975 yılında Yale Üniversitesi'nden Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler alanında lisans derecesi almıştır. Daha sonra Elektrik Mühendisliği alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayarak akademik kariyerine başlamıştır. Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'nda araştırmacı olarak çalıştığı dönemlerin ardından Türkiye'ye dönerek Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde doçent olarak görev yapmıştır. Burada fizik alanında önemli çalışmalara imza atmış olan Gürsey, bir trafik kazası sonrasında üniversiteden ayrılmak zorunda kalmış ve emekli olmuştur.

Dr. Yusuf Gürsey Neden Öldü

Ünlü Türk matematikçi ve fizikçi Feza Gürsey ile Profesör Süha Pamir'in tek çocuğu olan ve ABD'de yaşayan Dr. Yusuf Gürsey, bir araba kazası sonucunda hayatını kaybetti.