Ordu’da bir otelde düzenlenen iftar programı, yerel sivil toplum kuruluşları ve muhtarların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Programda konuşan CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekai Sana, 31 Mart yerel seçimlerini kazandığı taktirde katılımcı, şeffaf ve açık bir belediyecilik anlayışında olacağını ifade etti.

Zekai Sana vatandaşların söz ve karar sahibi olduğu bir belediyecilik anlayışını benimseyeceğini belirterek kararların önce vatandaşa danışılacağını ifade etti. Sana ayrıca, kent konseylerini yeniden canlandırma ve mahalle meclislerini kurma sözünü de verdi. 

Yol Sorunu Çözülecek

Milletin parasını harcarken açık ve seçik olunacağını belirten Zekai Sana, "İhalelerimizden mal ve hizmet alımına kadar ne iş yaparsak kamuoyunu bilgilendiriceğiz, internet sitemizde yayınlayacağız. Bu milletin 1 kuruşunu çarçur etmeyeceğiz, israf etmeyeceğiz. Eşe dosta, yandaşa peşkeş çekmeyeceğiz. Karanlık delikleri, kara delikleri kapatacağız." diye konuştu.

Zekai Sana Ordu'nun zor bir coğrafya olduğunu belirterek yolun ciddi bir problem olduğunu ifade etti. Büyükşehir kurulduğundan beri, 10 yıldır yapılamayan yol ve su gibi temel sorunları çözeceğini taahhüt eden Sana, "Önceki iki dönemde görev yapmış ve belediyeyi borç batağına saplamış belediyelerin yapamadıklarını, 5 yılda borçlandırmadan yapacağım" diye ifade etti. 

Maden Ruhsatları İptal Edilecek

Ordu'daki maden sorununa da değinen CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekai Sana, "Altının yüzde 95'ini alıp götüren, bizim havamızı toprağımızı suyumuzu kirleten ve açık bir sömürgecilik olan madenciliğe, bu sömürmeye dur demek için belediye yetkisinde olan gayrisıhhi müessese ruhsatını, Fatsa'nın yanı başında sarı cıva olarak adlandırılan o madenin ruhsatını iptal etmek ilk icraatlarım arasında olacak." dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu su indirimine de atıfta bulunan Sana, "10 Mart'ta biz söyledik, 11 Mart'ta Ordu Büyükşehir Belediyesi suya yüzde 25 indirim yaptı. Biz yüzde 50 söz vermiştik, göreve geldiğimiz takdirde yüzde 25 daha indirim yapıp, Ordulu bugünkü su fiyatını yüzde 50 daha ucuza kullanacaktır." diye konuştu.

10 Yılda Yapmadıklarını ben 5 Yılda Yapacağım  

CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sana da seçimi kazandıkları takdirde belediyenin yapacağı icraatleri şöyle sıraladı:

"Biz, katılımcı bir belediyecilik anlayışını egemen kılacağız. Kent konseylerini yeniden canlandıracağız. Sadece bununla yetinmeyeceğiz. Belediye yasasında olmasa bile mahalle meclislerin kuracağız. Sizlerin parasını harcamadan önce her şeyi size danışarak ve sizlerin önerilerinden yararlanarak doğru işler yapmak adına sizlere danışacağız. İhalelerimizden mal ve hizmet alımına kadar ne iş yaparsak kamuoyunu bilgilendireceğiz, internet sitemizde yayınlayacağız. Bu milletin bir kuruşunu çarçur etmeyeceğiz; eşe, dosta, yandaşa peşkeş çekmeyeceğiz.

Belediye borç batağında

Bundan önceki iki dönemde görev yapmış ve belediyeyi borç batağına saplanmış halde bırakanların 10 yılda yapamadıklarını tam 5 yılda, üstelik belediyeyi borçlandırmadan yapacağım. Bu coğrafyada en değerli madenimizin, yani altınımızın yüzde 95'ini götüren ve bizim havamızı, toprağımızı, suyumuzu kirleten ve açık bir sömürgecilik olan madencilikteki bu sömürüye dur demek için belediyenin yetkisinde olan gayrisıhhi müessese ruhsatını, Fatsa'nın yanı başında 'Sarı çıban' olarak adlandırılan o madenin ruhsatını iptal etmek ilk icraatlerim arasında olacak."

“Şeffaf ve Hesap Veren Belediyecilik“ “Şeffaf ve Hesap Veren Belediyecilik“

Editör: Merve Tepecik