20 Şubat Salı günü aday belirleme sürecine az bir süre kala Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) birçok il ve ilçede adaylarını açıklamaya başladı.CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu ile parti meclis toplantısında 4 il ve 11 ilçenin belediye başkan adaylarını belirledi. Belirlenen adaylar arasında Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı da açıklandı. Avukat Zekai Sana Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Avukat Zekai Sana Kimdir?

Avukat Zekai Sana: Ankara Eğitim Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Sümerbank Genel Müdürlüğünde memur olarak 6 yıl çalıştı. 1986 yılından bu yana da serbest avukat olarak çalışıyor. Sana 2015’te CHP’den milletvekili adayı olmuştu.

Aday belirleme sürecinde hangi isimler geçmişti

CHP’de Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Prof. Dr. Neşet Köksal, Avukat Zekai Sana ve İnşaat Mühendisi Mehmet Celal Savaşkan’ın adı geçmişti. 

Uzun bir süredir CHP'de Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kimin olacağı yönünde uzlaşma sağlanamamıştı. Aday belirleme sürecinde ilk önce Mehmet Celal Savaşkan adı öne çıktı. Savaşkan seçim çalışmalarına geçtiğimiz ay başlamasıyla kesin aday olarak görülüyordu.

Ocak ayının son haftasında Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın CHP’den aday olacağı iddia edildi. Ancak Günay, bu iddiayı yalanladı ve CHP’nin kendisine yaptığı teklifi geri çevirdiğini duyurdu.

Daha sonrasında CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ismi ön plana atılmıştı uzun bir süre konuşulan Sarıgül'ün adaylığı konusunda uzlaşma sağlanamaması üzerine vazgeçilmişti.

Editör: Atakan Öztürk