Gürcistan, Portekiz ve Çekya'nın olduğu grupta altı puan alarak grup ikincisi olan Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda son 16 turunda Avusturya ile eşleşti. İki takım arasında 2 Temmuz'da oynanacak maç öncesinde ise Zeki Çelik ve Muhammed Şengezer, takımın Barsinghausen'de gerçekleştirdiği kampta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zeki Çelik yapılan basın toplantısında birbirinden önemli açıklamalarda bulunurken, Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde de yer alan açıklamaların bir bölümünde "İnşallah Avusturya'yı geçersek önce çeyrek final sonra yarı finali zorlayabiliriz diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Zeki Muhammed

İtalya ekibi Roma'da forma giyen Zeki Çelik, son 16 turundaki Avusturya maçıyla ilgili, "Avusturya çok sert oynayan, baskı yapan bir takım, oradaki hazırlık maçında onların baskısına karşılık veremedik, ben daha çok intikam değil de bir maç olarak bakıyorum. Bu maçı kazanmak istiyoruz, 1-0 olsa da bizim olması gerek, onları eleyip önümüze bakmamız gerek. Her zaman maç maç gitmek gerek. İnşallah Avusturya'yı geçersek önce çeyrek final sonra yarı finali zorlayabiliriz diye düşünüyorum. Kampta beklemediğim bir sakatlıktı, bu beni bir adım geriye attı ama şu an gayet iyiyim, adım adım ileriye gitmemiz gerek. Şu anda hocamız süre verdiğinde katkı sağlamayı, her zaman oynamayı isterim. İlk maçtan önce sakatlık geçirdim, belki sakatlık olmasaydı Gürcistan maçında oynama ihtimalim olacaktı. Hocamızla görüştük, ileriki maçlarda şans vereceğini söylemişti, Portekiz maçında oynadım. Leao'ya karşı İtalya Ligi'nde 4 maça çıktım, onu iyi tanıyordum. İki tane yüzde yüzlük gol pozisyonu oluşturdum, gol nasip olmadı." dedi.

Kampta çok güzel bir ortamları olduğunun altını çizen Zeki Çelik, "Burada güzel bir ortam var, bazen dışarıdan eleştiriler alınca çok şaşırıyorum. Turnuva sürecindeyiz, dışarıdan birçok yorum yapılıyor, bunlar çok yanlış. Burada ülkemiz için mücadele ediyoruz. Bazen eleştirilerin dozunu kaçırıyorlar. Cenk Ağabey'in dediğine katılıyorum 6-7 senedir buraya geliyorum, arkadaşlık ortamı çok iyi. 2032'de Türkiye'de bu takım çok iyi işler yapacak. Bence daha dikkatli olunmalı. Çok yetenekli grubumuz var. Arda, Semih, Can, Kenan gibi, bunlar ileriki turnuvalarda bu takıma çok katkı sağlayacaklar, İleriki turnuvalarda iyi başarılar kazanacağımıza inanıyorum. Hocamız taktik çalışmayı çok seviyor, antrenmanları çok tempolu. İtalya'da oynadığım için diğer hocalardan da gördüm, taktik disipline çok önem veriyor, analizleri çok iyi. Bizimle ilişkileri çok iyi, Montella Hocamızla çok mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Samet Karadağ