İtiraz var!

31 Aralık 2019 Salı 09:15
Bu haber 1993 kez okundu

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu İl ve Altınordu İlçe Başkanlığı, çeşitli dernek ve sendika üyeleri tarafından, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Kanal İstanbul Projesi’ne yönelik itiraz dilekçeleri verildi.

İtiraz var!

Sponsor Reklamlar

Dilekçelerin verilmesinin ardından Ordu Çevre Derneği adına konuşan Coşkun Özbucak, Kanal İstanbul Projesi gerçekleşirse, İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan Kuzey Ormanları, su havzaları, su havzalarını besleyen su kaynakları, tarım ve mera alanlarının yok olacağını belirterek; “İstanbul’un önemli su kaynaklarından biri olan Sazlıdere Barajı yok olacaktır, Doğal yaşam alanları ve ekosistem bozulacaktır, Doğal ve arkeolojik sit alanları, tabiat parkları, milli parklar vb. koruma alanları yok olacaktır, Sadece İstanbul’da değil, Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları yok edileceği için bölgede tarım ve hayvancılık yapılamaz hale gelecektir,” dedi.

 

Anayasal hakkımızı kullanıyoruz

 

“ÇED Raporuna göre 1.155.668.000 m3 olan kazı materyalinin taşınmasıyla bozulan ekosistem halkın sağlığını tehdit edecektir” diyen Özbucak; şöyle devam etti:

 

“3 aktif fay hattının geçtiği bölgeye nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskinin artıracaktır. Ekolojik etkiler yanında yeni rant alanlarının açılması yanında, Montrö Anlaşması nedeniyle sakıncalar da tartışılıyor. Bu nedenlerle Kanal İstanbul Projesi’ne karşı hassasiyetimiz devam ediyor. Bizler bilim insanlarının görüş ve uyarılarına önem veriyoruz, siyasi iradenin bu görüş ve uyarıları dikkate almasını istiyoruz. Buna göre Anayasa’da, vatandaşların da çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek konusunda ödevli olduğu açıkça belirtilmiştir.  Kanal İstanbul doğal çevreyi değiştirerek olumsuz etkileyecek, bir başka deyişle çevre ve halk sağlığını bozacak bir proje olduğundan “sağlıklı çevrede yaşama hakkı”mızın ihlal edilmesini kabul etmiyoruz.  Anayasal yetkilerimi kullanarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 11. maddesinin 4. fıkrası çerçevesinde ÇED Raporuna itiraz ediyoruz, proje için ÇED Olumsuz Kararı verilmesini talep ediyoruz.”

 

Özbucak 2 Ocak’a kadar dilekçe kampanyasının devam edeceğini söyledi.

 

“Bu bir toplum sorunudur”

 

CHP Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak ise; “Bu proje Karadeniz Bölgesi’ni de tehdit etmektedir. Bilim adamlarının söylediğine göre bu proje İstanbul’u büyük tehlikeye atmaktadır. Biz vatandaş olarak sorumluluğumuzu yerine getirerek bir kampanya başlattık. Bunun siyasetle bir ilgisi yoktur, bu bir toplum sorunudur.” Dedi. Ordu yorum/Neşe Çakar Erkin

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x