12 Ocak 2024 tarihli Cuma hutbesi, "Allah'ın Rahmet ve İnayetine Sığınmanın Adı, Eûzü-Besmele" konusuna odaklanıyor. Bu hutbede, Allah'a sığınmanın önemi ve Eûzü-Besmele'nin hayatımızdaki yeri vurgulanıyor.

12 Ocak Cuma hutbesi 

Ayet ve hadislerle desteklenen hutbede, Eûzü-Besmele'nin, şeytanın vesveselerinden korunma ve Allah'ın rahmetine sığınma anlamına geldiği belirtiliyor. Ayrıca, Eûzü-Besmele'nin ibadetlerin anahtarı ve dilin süsü olduğu, gönül kapılarını Allah'a açtığı ifade ediliyor. Hutbe, Eûzü-Besmele'nin hayatın her alanında kullanılmasının önemine dikkat çekiyor ve bu cümlelerin, peygamberler tarafından da kullanıldığına işaret ediyor. Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) hayatından örneklerle, Eûzü-Besmele'nin günlük yaşamda nasıl uygulanabileceği anlatılıyor.

Cuma hutbesinin konusu

12 Ocak 2024 tarihli Cuma hutbesinin konusu "Allah'ın Rahmet ve İnayetine Sığınmanın Adı: Eûzü-Besmele" olarak belirlenmiştir. Bu hutbede, Allah'a sığınmanın önemi ve Eûzü-Besmele'nin hayatımızdaki yerine vurgu yapılıyor. Hutbede, Eûzü-Besmele'nin, "Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım" ve "Söz ve işlerime Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla başlarım" anlamlarına geldiği belirtiliyor. Ayrıca, Eûzü-Besmele'nin ibadetlerin anahtarı ve dilin süsü olduğu, gönül kapılarını Allah’a açtığı ifade ediliyor. Hutbe, Eûzü-Besmele'nin hayatın her alanında kullanılmasının önemine dikkat çekiyor ve bu cümlelerin, peygamberler tarafından da kullanıldığına işaret ediyor. Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) hayatından örneklerle, Eûzü-Besmele'nin günlük yaşamda nasıl uygulanabileceği anlatılıyor.

Editör: Samet Varol